آموزش ADO.NET > کار با اشیای داده ای ADO.NET >

آشنایی با شی DataTable در ADO.Net

آشنایی با شی DataTable در ADO.Net :

همانطور که در بخش های قبل تشریح کردیم یک شی DataSet از مجموعه ای از جدول ها ، ارتباطات بین جدول ها ، ثابت ها و ... تشکیل شده است . هر شی جدول موجود در یک شی DataSet توسط یک شی DataTable ایجاد و فراخوانی می شود . هر شی DataTable یک جدول بانک اطلاعاتی در حافظه است .
کلاس DataTable در مرجع System.Data چهارچوب کاری Net. تعریف شده است .شما می توانید یک شی DataTable را بصورت مستقل و یا به عنوان یک عضو شی DataSet تعریف نمایید . همچنین این شی را می توانید به همراه سایر اشیای Net. مثل DataView به کار ببرید .
نکته : برای دسترسی به اشیای جدول موجود در یک شی DataSet ، از خاصیت Tables آن استفاده می شود .
شمای کلی و ساختار یک جدول توسط ستون ها ( Columns ) و مقادیر ثابت آن ( Constrains ) تعیین می شود . هر شی DataTable شامل اجزایی مثل فیلدها و مقادیر ثابتی مثل کلید خارجی ( Foreign Key ) ، کلید اصلی و ... می باشد . همچنین اطلاعات اصلی در یک جدول درون شی DataRow یک رکوردهای آن نگهداری می شود . از شی و کلاس DataRow در یک شی DataTable برای نمایش ، ویرایش و ... اطلاعات استفاده می شود .
هر شی DataRow هنگامی که اطلاعاتش خوانده شده یا تغییر نماید ، وضعیت OriginalState خود را به روز می کند .

ایجاد ارتباط بین جدول ها :

شما می توانید بوسیله یک یا چند فیلد مشترک بین جدول ها ، آنها را بهم پیوند زده و اطلاعات مورد نظر خود را استخراج نمایید . این کار توسط شی DataRelation انجام می شود . برای دریافت اطلاعات بیشتر به بخش  اضافه کردن ارتباط بین جدول ها در شی DataSet - شی ( DataRelation ) بروید .راجع این مطلب سوال یا اشکالی دارید ؟! آن را در انجمن سایت مطرح نمایید ...         >>>>>  ورود به انجمن تخصصی


نطر خودتان درباره این صفحه را با ما در میان گذاشته و در صورت تمایل از Developer1 حمایت نمایید :

آیا مطالب این صفحه برای شما مناسب و مفید بوده است :

نام :                 
آدرس Email :    
 
نظر شما :  
 
سوال امنیتی : پایتخت ایران ؟