آموزش ADO.NET > کار با اشیای داده ای ADO.NET > معرفی شی DataSet در ADO.NET

معرفی شی DataSet در ADO.NET :

DataSet شی مرکزی برای پشتیبانی از منابع داده ای در ADO.Netاست . DataSet  یک مدل مقیم در حافظه از اطلاعات است ، که مدلی از برنامه نویسی رابطه ای را فارغ از هرگونه کنترل سرور داده ای ، در اختیار برنامه نویس قرار می دهد . این شی می تواند با انواع مختلف منابع داده ای مثل SQL و XML مورد استفاده قرار بگیرد . DataSet مجموعه کاملی از داده (Data) شامل جداول ، ارتباط بین جدول ها ، خصوصیات جدول ها و غیره می باشد .
دیاگرام زیر ، جزئیات کامل شی DataSet و اجزای درونی آن را نمایش می دهد :

نکته : DataSet می تواند اطلاعات خود را در فرمت XML نگهداری و انتقال دهد . برای دریافت اطلاعات بیشتر به بخش آموزش کار با DataSet در XML بروید .

آشنایی با شی DataTableCollection :

یک شی DataSet ، شامل مجموعه ای از صفر یا تعداد بیشتری جداول است که با شی DataTable شناخته می شود . مجموعه DataTableCollection تمامی اشیای DataTable شی DataSet را در خود نگهداری می کند .

یک شی DataTable در مرجع System.Data تعریف شده و شامل یک جدول از اطلاعات درون حافظه است . این شی خود شامل مجموعه ای از ستون های داده (Columns) در شی DataColumnCollection و مجموعه ای از خصوصیات و ثابت ها  (Contraints) در شی ContraintCollection است ، که روی هم ساختار کلی جدول را تعیین می کنند .
این شی همچنین دارای مجموعه ای از سطرها ( رکوردهای داده ای Rows ) در شی DataRowCollection می باشد ، که اطلاعات جدول را در خود نگهداری می کند . یک شی DataRow نیز اطلاعات هر یک از رکوردها را در خود نگهداری می کند .

آشنایی با کلاس DataView :

یک کلاس DataView این مکان را به شما می دهد تا اطلاعات یک شی DataTable را در نماهای مختلف نمایش دهید . به وسیله این شی می توانید اطلاعات را برای مثال در جهت خاصی مرتب نمایید ، آنها را بر حسب پارامترهای مورد نظر خو فیلتر کنید و ... . به عبارت دیگر می توانید یک Query را بر روی داده ها اعمال نمایید . برای دریافت اطلاعات بسشتر به بخش آموزش شی DataView بروید .

آشنایی با شی DataRelationCollection :

یک شی DataSet اطلاعات مربوط به پیوند جداول و ارتباط آنها را در شی DataRelationCollection گهداری می کند . یک ارتباط بین دو جدول ، همانطور که در زبان SQL آشنا شدید ، در ADO.Net توسط یک شی DataRelation تعیین شده و سطرهای دو یا چند جدول را با هم پیوند می دهد .
ارتباط بین دو جدول ، امکان حرکت و دریافت اطلاعات بین دو یا چند جدول را بر حسب مقادیر یکی از جداول فراهم می کند . المنت های اصلی یک شی DataRelation عبارتند از : نام ارتباط (Relation Name) ، نام جداولی که باهم در ارتباط هستند و ستون های مرتبط در هر جدول .
ارتباط بین دو یا چند جدول به وسیله تعیین آرایه ای از شی DataColumn به عنوان فیلد کلید (KeyColumn) ایجاد می شود . هنگامی که شما یک ارتباط به شی DataRelationCollection اضافه می کنید ، بصورت دلخواه می توانید یک کلید UniqeKeyConstraint را برای تعیین محدودیت های جهت تغییر مقادیر فیلدهای جداول اضافه نمایید .
برای دریافت اطلاعات بیشتر به بخش مرتبط کردن جدول ها در شی DataSet بروید .

XML و شی DataSet :

شما می توانید محتویات یک شی یا سند XML را درون یک شی DataSet بریزید . شما می توانید از فایل XML برای تعیین داده یا ساختار شی DataSet و یا هردوی آنها استفاده نمایید .
اطلاعاتی که از فایل XML می آید می تواند با اطلاعاتی که از قبل درون شی DataSet وجود داشته ، ترکیب شوند . برای اطلاعات به بخش آموزش کاربرد XML در ADO.NET بروید .

خواص اضافه شی DataSet یا ExtendedProperties :

تمام شی های DataSet ، DataTable و DataColumn دارای مجموعه ای از خواص اضافه و اختیاری به نام ExtendedProperties هستید .  ExtendedProperties  مجموعه ای از خواص است که شما می توانید اطلاعاتی که از قبیل دستور  Select مورد نظر برای دریافت اطلاعات ، تاریخ ایجاد و یا ویرایش اطلاعات و ... را در آن وارد نمایید .
مجموعه خواص ExtendedProperties  بصورت پیش فرض در ساختار شی DataSet وجود دارند .

ارتباط LINQ با شی DataSet :

زبان LINQ ، امکانات کار با داده ها به زبان LINQ را به شی DataSet اضافه می کند . از این LINQ می توانید برای دستکاری ، ویرایش ، چک کردن ساختار دستورات و اشکال زدایی آنها در شی DataSet استفاده کرد .
برای اطلاعات بیشتر به بخش رابطه LINQ و DataSet بروید .راجع این مطلب سوال یا اشکالی دارید ؟! آن را در انجمن سایت مطرح نمایید ...         >>>>>  ورود به انجمن تخصصی


نطر خودتان درباره این صفحه را با ما در میان گذاشته و در صورت تمایل از Developer1 حمایت نمایید :

آیا مطالب این صفحه برای شما مناسب و مفید بوده است :

نام :                 
آدرس Email :    
 
نظر شما :  
 
سوال امنیتی : پایتخت ایران ؟