آموزش ADO.NET > مقدمه و معرفی ADO.NET > ارتباط زبان LINQ با ADO.Net

رابطه LINQ و ADO.NET :

امروزه توسعه دهندگان وب ، برای طراحی نرم افزارهای تحت وب یا ویندوز خود بایستی حداقل دو نوع زبان برنامه نویسی را بلد باشند :

  • یک زبان سطح بالا برای طراحی لایه برنامه نویسی و لایه دسترسی کاربر ( ظاهر نرم افزار مثل VB یا #C ) .
  • یک زبان جستجو و کار با منابع داده ای مثل SQL .

این مساله برنامه نویس را ملزم می کند که برای کارایی مطلوب در چندین زبان تخصص داشته باشد و ممکن است باعث بروز اشکالات تایپی یا ساختاری در کدهایی که می نویسد نیز شود . برای مثال ، یک دستور SQL برای خواندن یا ویرایش اطلاعات در پایگاه داده بصورت یک عبارت متنی ساده بین دو عدد " " قرار می گیرد . کامپایلر قادر به اشکال زدایی این قطعه کد نیست ، چرا که سیستم عیب یاب آن تعریف نشده است . همچنین نمی تواند جدول یا فیلدهایی که در دستور ذکر شده اند را چک کند که اصلا وجود دارد یا خیر و بسیاری از مشکلات دیگر ... . همچنین کامپایلر قادر به راهنمایی کاربر در نوشتن کدهای آن (خاصیت IntelliSense  ) نیست .
LINQ ، توسعه دهندگان را قادر می سازد تا کدهای خود را بصورت مرتب و بدون نیاز به زبان جستجوگر داده ای خاصی مثل SQL بنویسید . شما می توانید از LINQ برای نوشتن کدهای لازم جهت کار با منابع داده ای قابل شمارش مختلف مثل فایل های XML ، منابع SQL و اشیای DataSet استفاده نمایید . با اینکه این منابع داده ای هرکدام به روش مختلفی اجرا می شوند اما در LINQ نیاز به ساختار کد یکسانی دارند .

همچنین دیگر کدهای LINQ مثل کدهای SQL بصورت متن ساده نبوده و توسط کامپایلر ویژوال استودیو قابل خواندن ، اشکال زدایی و رفع خطاها می باشند . همچنین ویرایشگر ویژوال استودیو دارای راهنمای کدنویسی در LINQ یا ( Intellisence ) می باشد که به شما در نوشتن سریع و بدون ایراد کدها کمک می کند .
انتقال اطلاعات از جداول SQL به اشیای درون حافظه ، اغلب خسته کننده و با ایراد همراه است . فراهم کنده دارای LINQ به راحتی اطلاعات SQL را به اشیای DataSet و برعکس انتقال می دهد . برنامه نویس همواره می تواند اطلاعات خود را در قالب یک مجموعه قابل شمارش چه در زمان دریافت و چه در زمان ویرایش اطلاعات مشاهده نماید . همچنین در هنگام کدنویسی برای مجموعه ها (Collection ) و ... ویرایشگر ویژوال استودیو بصورت کامل برای کدنویسی وی را راهنمایی می کند .

بطور کل 3 مدل تکنولوژی نوشتن Query در ADO.NET وجود دارد :

  • LINQ to DataSet : برای جستجو و کدنویسی Query برای ارتباط با اشیای DataSet .
  • LINQ to SQL : برای جستجو و کدنویسی مستقیم در پایگاه های داده SQL Server .
  • LINQ to Entities : این متد هم امکان جستجو و کدنویسی برای یک مدل Entity Data Model را فراهم می کند .

دیاگرام زیر نشان می دهد چگونگی ارتباط تکنولوژی های مختلف LINQ با زبان های سطح بالا و منابع داده ای مختلف مشخص می کند .

دیاگرام ارتباط LINQ با سایر اشیای داده ای


راجع این مطلب سوال یا اشکالی دارید ؟! آن را در انجمن سایت مطرح نمایید ...         >>>>>  ورود به انجمن تخصصی


نطر خودتان درباره این صفحه را با ما در میان گذاشته و در صورت تمایل از Developer1 حمایت نمایید :

آیا مطالب این صفحه برای شما مناسب و مفید بوده است :

نام :                 
آدرس Email :    
 
نظر شما :  
 
سوال امنیتی : پایتخت ایران ؟