آموزش ASP.Net > سیستم داده در ASP.Net > کار با SQL Server Compact در ویژوال استودیو

مقدمه :

SQL Server Compact یک موتور پردازشگر پایگاه داده است که امکان نگهداری آسان اطلاعات را برای شما فراهم می کند . این برنامه نیازی به اجرای Steup ای خاص یا نصب پایگاه داده جدیدی ندارد . این نوع پایگاه داده می تواند ، با نرم افزارهای تحت وب با امنیت متوسط به کار رود . SQL Server Compact گزینه مناسبی برای کار در سایت هایی با ترافیک پایین می باشد .
این راهکار نحوه استفاده از SQL Server Compact در محیط ویژوال استودیو را آموزش می دهد . در این راهکار با نحوه ایجاد یک پایگاه داده ، اضافه کردن جدول به آن ، طراحی یک مدل Entity Framework model و در نهایت نمایش اطلاعات توسط یک کنترل GridView آشنا خواهید شد .
مدل Entity Framework model در این راهکار برای نمایش اینکه SQL Server Compact می تواند با چهارچوب های موجود در NET. ، که دارای خاصیت شی گرایی هستند ، کار نماید ، استفاده شده است . وگرنه در حالت عادی استفاده از SQL Server Compact نیازی به کار بردن Entity Framework model ندارید .

نصب SQL Server Compact :

این بخش نحوه نصب SQL Server Compact و سایر ابزارهای مرتبط با آن در ویژوال استودیو را آموزش می دهد . اگر شما ویژوال استودیو را از طریق نصب کننده Microsoft Web Platform Installer ، نصب کرده باشید ، می توانید این مرحله را رها نمایید . اما اگر به روش دیگری آن را نصب کرده اید ، بایستی مراحل زیر را برای نصب آن انجام دهید :

 1. اگر شما از قبل نصب کننده Microsoft Web Platform Installer را ندارید ، آن را از طریق لینک زیر دانلود نمایید :
  Microsoft Web Platform Installer
 2. پس از دانلود ، نرم افزار را اجرا نمایید .
 3. لبه Products را در سمت چپ نرم افزار کلیک کرده و سپس گزینه Database را انتخاب نمایید . مطابق تصویر زیر :

 4. دو گزینه Microsoft SQL Server Compact 4.0 و Microsoft SQL Server Compact 4.0 Tools را انتخاب کرده و گزینه Add را بزنید .
 5. در نهایت با زدن گزینه Install ، پایگاه داده SQL Server Compact و ابزارهای آن را نصب کنید .

ایجاد یک پروژه وب فرم ASP.Net :

پس از نصب نرم افزارهای لازم ، اکنون می توانید یک نرم افزار وب فرم ASP.Net را به روش زیر ایجاد نمایید . البته شما می توانید ابزار SQL Server Compact را با هر نوع پروژه وب دیگر ASP.Net به کار ببرید :

 1. نرم افزاز ویژوال استودیو را باز کرده و از منوی فایل ، گزینه New Project را انتخاب کنبد .
 2. در پنجره New Project ، در زیر بخش Installed Templates ، زبان مورد نظر خود برای کدنویسی سایت را انتخاب نمایید ( VB یا #C ) .
 3. گزینه Web و سپس ASP.NET Web Application template را انتخاب نمایید .
 4. در بخش نام Application ، نام دلخواهی مثل MySqlCeWebApp را تایپ کرده ، مکان قرار گیری فایل ها را مشخص نمایید . در نهایت کلید OK را بزنید .

ایجاد یک پایگاه داده SQL Server Compact :

مرحله بعدی در این راهکار ، ایجاد یک پایگاه داده SQL Server Compact و اضافه کردن آن به پروژه به روش زیر است :

 1. در منوی Solution Explorer ، بر روی پوشه App_Data کلیک راست کرده و گزینه Add New Item را انتخاب کنید .
 2. در پنجره Add New Item ، گزینه SQL Server Compact 4.0 Local Database را انتخاب نموده ، نام آن را FlowerShop.sdf تعیین کرده و گزینه Add را بزنید .
  نکته : توجه داشته باشید که پسوند فایل های این نوع پایگاه داده ، sdf. است .

اضافه کردن یک جدول به پایگاه داده :

اکنون می خواهیم جدولی به نام Products را به پایگاه داده اضافه کنیم . برای این منظور مراحل زیر را انجام دهید :

 1. در منوی Solution Explorer ، در پوشه App_Data ، بر روی نام پایگاه داده FlowerShop.sdf دابل کلیک نموده ، تا آن پایگاه داده در منوی Server Explorer باز شود .
 2. در منوی Server Explorer ، گره پوشه پایگاه داده  FlowerShop.sdf  را باز کرده ، بر روی پوشه Tables کلیک راست نموده و گزینه Create Table را انتخاب نمایید .
 3. در پنجره New Table باز شده ، نام آن را  Products  تعیین کرده و فیلدهای زیر را در آن ایجاد و نمایید :

  Column Name

  Data Type

  Length

  Allow Nulls

  Unique

  Primary Key

  ID

  int

  4

  No

  No

  Yes

  Name

  nvarchar

  100

  Yes

  No

  No

  UnitPrice

  money

  19

  Yes

  No

  No

  UnitsInStock

  int

  4

  Yes

  No

  No

 4. مقدار خاصیت Identify فیلد ID را بر روی مقدار True تنظیم نمایید . سپس با زدن دکمه OK ، جدول را ایجاد نمایید .
 5. مجددا در منوی Server Explorer ، بر روی نام جدول Products کلیک راست کرده و گزینه Show Table Data را انتخاب نمایید . سپس اطلاعات زیرا را به عنوان نمونه ، در فیلدهای آن وارد کنید :

  ID

  Name

  UnitPrice

  UnitsInStock

  1

  Red Roses

  29.99

  500

  2

  Yellow Roses

  29.99

  450

  3

  Lilies

  19.99

  759

  4

  Orchids

  39.99

  389

  5

  Daisies

  19.99

  1100

  6

  Tulips

  29.99

  568

طراحی یک لایه Entity Framework model :

اکنون که پایگاه داده SQL Server Compact را داشته و شامل اطلاعاتی نیز می باشد ، می توانید یک لایه Entity Framework model را طراحی نمایید ، تا به راحتی به وسیله آن به جستجو و ویزایش اطلاعات بپردازید .
همانطور که در بخش های قبلی گفتیم ،  مدل Entity Framework model در این راهکار برای نمایش اینکه SQL Server Compact می تواند با چهارچوب های موجود در NET. ، که دارای خاصیت شی گرایی هستند ، کار نماید ، استفاده شده است . وگرنه در حالت عادی استفاده از SQL Server Compact نیازی به کار بردن Entity Framework model ندارید .

نحوه طراحی یک لایه Entity Framework model برای کار با داده :

 1. در منوی Solution Explorer ، بر روی نام پروژه خود کلیک راست کرده و گزینه Add New Item را انتخاب کنید .
 2. از پنجره باز شده گزینه ADO.NET Entity Data Model را انتخاب کرده و نام آن را FlowerShop.edmx تعیین کرده و گزینه OK را بزنید .
  این کار یک Data Model را به پروژه شما اضافه کرده و ویزاردی را باز می کند که به وسیله آن می توانید لایه Entity Framework model را ایجاد نمایید .
 3. در ویزارد باز شده ، گزینه Generate from database را انتخاب نموده و گزینه Next را بزنید .
  در مرحله بعدی ، پایگاه داده ای که در مرحله قبل ایجاد نموده بودید را انتخاب کنید .
 4. گزینه  Option ) Import Tables)  را علامت زده تا جداول پایگاه داده به فرم وارد شوند و سپس کلید Finish را بزنید .
 5. برنامه ویژوال استودیو ، ویرایشگر Entity Framework designer را باز کرده و یک موجودیت به نام Products را نمایش می دهد که به جدول Products در پایگاه داده اشاره دارد . همانند تصویر زیر :

 6. از منوی Build ، گزینه Build Solution را برای اجرا و کامپایل پروژه خود انتخاب کنید . شما بایستی ابتدا پروژه خود را کامپایل نموده تا ویژوال استودیو کلاس های آن را به برنامه اضافه کند .

اضافه کردن یک صفحه برای نمایش اطلاعات :

اکنون قصد داریم تا صفحه ای شامل یک کنترل GridView را جهت نمایش اطلاعات به پروژه اضافه نماییم . برای این منظور مراحل زیر را انجام دهید :

 1. در منوی Solution Explorer ، بر روی نام پروژه کلیک راست کرده و گزینه Add New Item را انتخاب کنید . از پنجره باز شده ، گزینه Web Form using Master Page را انتحاب نموده و نام آن را Pruducts.apsx تعیین کنید . سپس دکمه Add را بزنید .
 2. سپس فایل default master را به عنوان مسترپیج آن انتخاب کرده و کلید Ok را بزنید .
 3. در بالای صفحه یک عنوان بزرگ با محتوای Products قرار دهید .
 4. در خط بعدی یک کنترل GridView را از بخش Data منوی ToolBox به صفحه اضافه نمایید . سپس پنل GridView Tasks را باز کرده و گزینه New Data Source را مطابق تصویر زیر را انتخاب کنید :

 5. ویزارد Data Source Configuration Wizard باز می شود . در این ویزارد از زیر بخش ? Where will the application get data from ، در زیر منوی Entity ، گزینه Products را انتخاب کنید .
 6. در بخش Configure ObjectContext ، گزینه Named Connection را انتخاب کرده و سپس مورد FlowerShopEntities را علامت بزنید . پس از آن نیز دکمه Next را بزنید .
 7. در بخش Configure Data Selection در زیر منوی EntitySetName ، گزینه Product را انتخاب کنید .
 8. پس از آن گزینه Enable automatic updates علامت زده و گزینه Finish را بزنید .
 9. در پنل GridView Tasks گزینه Enable Editing را فعال کنید . این کار یک لینک Edit را برای ویرایش هر کورد در جدول GridView قرار می دهد .
 10. برای اجرای پروژه CTRL + F5 را بزنید . صفحه products.aspx باز شده و کنترل GridView اطاعات را مطابق تصویر زیر در صفحه نشان می دهد :

 11. برای نمایش هر رکورد ، بر روی گزینه Edit کلیک کرده ، سپس مقدار فیلدهای مورد نظر را تغییر داده و گزینه Update را بزنید . تغییرات مورد نظرتان در جدول اعمال خواهد شد .
 12. با زدن دکمه Update ، مقادیر جدید توسط کنترل GridView به شی data mode ارسال می شود . این شی با استفاده از لایه Entity Framework ، اطلاعات را به جدول Products در پایگاه داده SQL Server Compact ارالی می کند .


راجع این مطلب سوال یا اشکالی دارید ؟! آن را در انجمن سایت مطرح نمایید ...         >>>>>  ورود به انجمن تخصصی


نطر خودتان درباره این صفحه را با ما در میان گذاشته و در صورت تمایل از Developer1 حمایت نمایید :

آیا مطالب این صفحه برای شما مناسب و مفید بوده است :

نام :                 
آدرس Email :    
 
نظر شما :  
 
سوال امنیتی : پایتخت ایران ؟      
حمایت از سایت Developer1