آموزش ASP.Net > اتصال به منابع داده ای در ASP.Net > روش های اتصال به منابع داده ای در ASP.Net

مقدمه :

ASP.Net دو روش کلی و آسان را برای اتصال به منابع داده ای در اختیار شما قرار داده است . روش اول استفاده از کنترل های سرور داده است ، که می توانید به صورت ویزاردی ، ویژوال و با قالب های آماده از خواص این کنترل هال استفاده کرده و اطلاعات ارتباطی را درون آنها قرار می دهید . مثل کنترل های SqlDataSource و AccessDataSource .
روش دوم ، نوشتن کدها و کلاس های لازم برای اتصال به منبع داده ای مثل کدهای ADO.NET یا Query به زبان LINQ است .
در این بخش به بررسی انواع و روش های مختلف متصل شدن به منابع داده ای در ASP.Net خواهیم پرداخت .

استفاده از کنترل های سرور داده در صفحات ASP.Net :

برای اتصال به منابع داده ، توسط یک کنترل سرور داده در ASP.Net ، بایستی کارهای عمومی زیر را انجام دهید :

 1. نوع منبع داده ای که می خواهید به آن متصل شوید را تعیین نمایید . برای مثال کنترل LinqDataSource به وسیله کدها و روش های زبان LINQ می تواند به انواع منابع داده ای متصل شود . یا کنترل SqlDataSource معمولا برای اتصال به پایگاه داده SQL Server و کنترل AccessDataSource برای کار با فایل های Access به کار می رود .
 2. اگر از کنترل LinqDataSource استفاده می کنید ، ابتدا بایستی کلاس هایی که به جای موجودیت های منابع داده ای مثل پایگاه داده و جدول های آن ایفای نقش می کنند ، را ایجاد نمایید . سپس به وسیله این کلاس ها ، عملیات اتصال را انجام دهید .
 3. اگر از کنترل SqlDataSource استفاده می کنید ، بایستی فراهم کننده داده ای ( Provider ) آن را تعیین کنید . فراهم کننده یا Provider کلاسی است که برای اتصال و کار با پایگاه داده مورد نظر از آن استفاده می شود . کلاس پیش فرض System.Data.SqlClient است که برای اتصال به پایگاه های داده SQL Server به کار می رود .
 4. در مرحله بعدی ، بایستی کنترل را به صفحه اضافه نموده و خواص آن را تنظیم نمایید .
  برای مثال کنترل SqlDataSource به یک رشته ارتباطی ( connection string ) که حاوی اطلاعات لازم برای ارتباط است ، نیاز دارد تا فراهم کننده داده ( Provider ) بتواند به وسیله آن ، یک اتصال را به پایگاه داده مقصد ایجاد نماید .
  نکته مهم و کاربردی : شما می توانید فراهم کننده ارتباط و رشته ارتباطی ( connection string ) کنترل SqlDataSource را به صورت محلی و در درون خود کنترل در صفحه تعیین نموده و یا اینکه در فایل اصلی تنظیمات سایت web.config قرار دهید .
  استفاده از روش دوم دو مزیت دارد . یکی اینکه می توانید با اشاره به آن connection string موجود در فایل web.config ، هر بار که می خواهید و در هر جای دیگر سایت ، برای اتصال کنترل SqlDataSource دیگری از آن  استفاده  نمایید . همچنین با این کار ، امنیت رشته ارتباطی را بالا می برید .

فراهم کننده های داده ( Providers ) در NET. :

همانطور که گفتیم ، فراهم کننده داده ( Provider ) ، کلاسی است که برای اتصال و ارتباط با یک منبع داده ای به کار می رود . هر Provider ، برای اتصال با بک نوع منبع داده ای به کار می رود . لیست زیر ، Provider های داده در NET. را نمایش می دهد :

 • System.Data.SqlClient : این Namespace ، فراهم کننده داده ای برای اتصال به یک پایگاه داده SQL Server و کنترل SqlDataSource است . اگر شما از یک کنترل SqlDataSource بر روی صفحه استفاده می کنید ، نیازی به تعیین این Namespace در آن صفحه نخواهید داشت .
 • System.Data.OleDb : این Namespace ، پروایدر پیش فرض برای اتصال به منابع داده ای OLE DB در NET. است .
 • System.Data.Odbc : این Namespace ، پروایدر پیش فرض برای اتصال به منابع داده ای ODBC است .
 • System.Data.OracleClient : این Namespace ، پروایدر پیش فرض برای اتصال به منابع داده ای Oracle است .

شما می توانید این Provider ها را به صورت عمومی در فایل web.config سایت تعیین نموده و یا اینکه به صورت تکی برای هر کنترل در صفحه خودش ، تعریف کنید .

رشته های ارتباطی connection strings :

یک رشته ارتباطی ( connection string ) ، اطلاعات لازمی که یک Provider برای اتصال به پایگاه داده مورد نظر نیاز دارد ، را شامل می شود .
شما می توانید رشته های ارتباطی را در فایل web.config قرار داده و سپس در کنترل های داده به آنها اشاره نمایید . یا اینکه مستفیما درون خود کنترل ها تعیین کنید .
بر حسب نوع Provider ، معمولا یک رشته ارتباطی ( connection string ) ، سرور یا محل قرار گیری سرور پایگاه داده ، نام پایگاه داده مورد استفاده و اطلاعات کاربری لازم برای اتصال به آن را نگهداری می کند .

نحوه نگهداری رشته های ارتباطی ( connection string ) :

بهترین روش برای تعیین و نگهداری رشته های ارتباطی ، قرار دادن آنها در فایل web.config و در درون المنت <configuration> است . برای این منظور شما بایستی به ازای هر رشته ارتباطی یک تگ <connectionStrings> را درون المنت <configuration> ، همانند شکل کلی زیر ، تعریف نمایید :

  کد  <connectionStrings>
     <add name="NorthindConnectionString"
     connectionString=" Server=MyDataServer;Integrated Security=SSPI;Database=Northwind;"
     providerName="System.Data.SqlClient" />
</connectionStrings>

در مثال فوق ، هم نام رشته ارتباطی و هم Provider آن تعیین شده است . هر کنترلی درون هر صفحه ای از سایت می تواند به این رشته ارتباطی متصل شده و از آن استفاده نماید . قرار دادن یک رشته ارتباطی درون فایل web.config چند مزیت دیگر نیز دارد :

 • هر بار که مشخصات رشته ارتباطی تغییر کند ، کافی است اطلاعات آن را یکبار درون فایل web.config به روز کرده و این تغییر در تمام سایت اعمال می شود .
 • می توانید با قرار دادن یک رشته ارتباطی درون فایل web.config ، امنیت آن را بالا ببرید . برای دریافت اطلاعات بیشتر به بخش آموزش مطمئن کردن connection string در ASP.Net بروید .


راجع این مطلب سوال یا اشکالی دارید ؟! آن را در انجمن سایت مطرح نمایید ...         >>>>>  ورود به انجمن تخصصی


نطر خودتان درباره این صفحه را با ما در میان گذاشته و در صورت تمایل از Developer1 حمایت نمایید :

آیا مطالب این صفحه برای شما مناسب و مفید بوده است :

نام :                 
آدرس Email :    
 
نظر شما :  
 
سوال امنیتی : پایتخت ایران ؟      
حمایت از سایت Developer1