مقدمه و معرفی کنترل های سرور داده

مقدمه سرور های کنترل داده :

ASP.NET شامل مجموعه ای از کنترل های داده ( data source Controls ) است ، که به شما امکان می دهد تا به منابع مختلف اطلاعات همچون پایگاه داده های مختلف ، فایل های XML و ساير اشیای داده ای متصل شده ، از آنها اطلاعات دريافت کرده و یا اطلاعات آنها را حذف ، اضافه و یا به روز کنيد .

اين کنترل ها به طور مستقيم به منبع اطلاعاتی متصل شده و از آن اطلاعات مورد نظر را دريافت کرده و يا به آن پاس می دهند . به عبارت ديگر کنترل های داده همانند پل ارتباطی بین منبع داده و کنترل هایی که شما برای نمایش و یا ویرایش اطلاعات در صفحات ASP.NET از آنها استفاده می کنيد ، عمل کرده و باعث می شوند تا سایر کنترل ها از اطلاعات به دست آمده استفاده کنند . در واقع آنها اطلاعات را برای کنترل های ديگر فراهم می کنند و خود قادر به نمايش آنها نيستند .

همانطور که در بخش های بعد توضيح خواهيم داد ، ما در صفحات ASP.NET برای نمايش منظم اطلاعات يک پايگاه داده در قالب هايي مانند جدول یا فرم ها ، از کنترل هایی مانند GridView ، FormView و یا DetailsView استفاده می کنيم . به اين کنترل ها در اصطلاح کنترل های وب یا data-bound Controls می گوييم و اين کنترل ها امکان اتصال مستقيم به يک پايگاه داده را ندارند و بايستی از طريق يک کنترل داده ای مناسب عمل اتصال و دريافت اطلاعات را انجام دهند . در واقع کنترل های وب به کنترل های داده و به نوبت هم کنترل های داده به پايگاه داده متصل می شوند . به عبارت ديگر رابطه زير بين کنترل های ASP.NET و منبع داده ای بر قرار است :

منبع داده ای       کنترل داده       کنترل وب   

کنترل های داده هيچ گونه خروجی ظاهری و قابل مشاهده بر روی صفحه ندارند و فقط در بخش کد نویسی صفحه قابل دسترسی و تغيير هسنتد .
در اين بخش ما به معرفی خلاصه کنترل های داده ASP.NET که در ليست زير نمايش داده شده اند پرداخته و در بخش های آینده آنها را به طور مفصل تر شرح خواهيم داد :

  • ObjectDataSource
  • SqlDataSource
  • AccessDataSource
  • XmlDataSource
  • SiteMapDataSource

معرفی کنترل های داده ASP.NET :

1 ) کنترل داده ObjectDataSource :

2 ) کنترل داده SqlDataSource :

کنترل SqlDataSource برای اتصال به يک پايگاه داده SQL Server ، OLB DB ، ACCESS و یا Oracle استفاده می شود . اين کنترل توانایی دريافت اطلاعات از منابع ذکر شده و همچنين حذف ، اضافه و یا به روز کردن اطلاعات در آنها را داراست . اين کنترل برای دريافت و ويرایش اطلاعات می تواند از دستورات مستقیم SQL که توسط کاربر و یا برنامه تعيين می شود و یا توابع آماده ( Stored Procedure ) استفاده کند . کاربر بايستی دستورات SQL لازم برای عملیات های Select , Insert , Update و یا Delete را در خواص مربوطه آنها در کنترل ، تعيين کند .

3 ) AccessDataSource :

کنترل AccessDataSource يک نسخه ويژه از کنترل SqlDataSource است که برای اتصال به يک پايگاه داده Microsoft Access طراحی شده است و توانایی ايجاد ارتباط با فایل های mdb. را داراست . همانند کنترل SqlDataSource ، شما می نوانيد دستورات صريح و مستقیمی برای اعمال مختلف اين کنترل از جمله Select , Insert , Update و ... را به زبان SQL تعيين کنید .

4 ) XmlDataSource :

کنترل XmlDataSource ، توانایی خواندن و نوشتن در فایل های XML را داراست ، بنابراين شما می توانيد از آن برای اتصال و دریافت اطلاعات و نيز به روز رسانی فایل های XML استفاده کنيد . اين کنترل در واقع تامين کننده داده از منابع XML برای کنترل هایی همچون TreeView يا Menu است که با ساختار ترتیبی و درختی که مخصوص نوع داده ای فایل های XML است ، کار می کنند .

5 ) SiteMapDataSource :

کنترل SiteMapDataSource برای کار با نقشه سايتها در ASP.NET طراحی شده است و توانایی ايجاد و دريافت اطلاعات لازم را برای عمليات پیمایش در سایت را داراست . نقشه سايت يک توصيف از کليه صفحه ها و زير صفحه های موجود در يک سايت است ، که به زبان XML طراحی می شود . اين کنترل توانایی اتصال به اين نوع فايل ها را داراست و کنترل های ديگر همانند Menu و يا TreeView می توانند از امکانات و اطلاعات فراهم شده توسط اين کنترل ، برای ايجاد منوهای ترتيبی جهت پیمایش سايت استفاده کنند .راجع این مطلب سوال یا اشکالی دارید ؟! آن را در انجمن سایت مطرح نمایید ...         >>>>>  ورود به انجمن تخصصی


نطر خودتان درباره این صفحه را با ما در میان گذاشته و در صورت تمایل از Developer1 حمایت نمایید :

آیا مطالب این صفحه برای شما مناسب و مفید بوده است :

نام :                 
آدرس Email :    
 
نظر شما :  
 
سوال امنیتی : پایتخت ایران ؟      
حمایت از سایت Developer1