آموزش ASP.Net   >   کنترل های داده وب   >   کنترل FormView

Skip Navigation Links.

کنترل FormView :

از کنترل FormView برای نمایش اطلاعات یک رکورد تنها برروی صفحات Asp.Net استفاده میشود . در هنگام استفاده از این کنترل می توانید تمپلیت هایی را برای نمایش اطلاعات تعیین کنید . این تمپلیت ها می تواند شامل کنترل ها قالب بندی HTML و سایر کد ها برای تعیین ظاهر و عملکرد فرم باشند . کنترل FormView معمولا همراه یک کنترل GrideViwe بکار می رود .
شکل کلی تعریف و نمایش یک کنترل Menu در صفحه های ASP.Net به صورت زیر است :

Syntax <asp:FormView  ID="FormView1"  runat="server"    DataKeyNames="ID"    DataSourceID="AccessDataSource1"  >
</asp:FormView>
خروجی
ID: 1
Country: Iran
City: Tehran

نحوه قرار دادن یک کنترل FormView بر روی صفحه ASP.Net :

 1. ابتدا یک صفحه ASP.Net در محیط Visual Studio ایجاد کرده و یا صفحه از قبل طراحی شده خود را باز کنید .
 2. از منوی Toolbox و از قسمت کنترل های Data یک کنترل FormView را کشیده و روی صفحه قرار دهید .
 3. همجنین می توانید به صورت مستقیم در فسمت کدنویسی Source صفحه کد مربوط به کنترل را تایپ نمایید .

کار با کنترل FormView :

کنترل FormView به شما امکان کار با یک رکورد تنها از یک بانک اطلاعاتی را همانند کنترل DetailsViwe می دهد . تفاوت بین کنترل FormView وDetailsView این است که کنترل DetailsView از یک قالب جدول مانند از پیش آماده برای نمایش اطلاعات رکورد استفاده می کند ، حال آنکه کنترل FormView هیچ قالب و یا فرم پیش فرضی برای نمایش اطلاعات ندارد . به جای آن شما می توانید قالب یا تمپلیت مورد نظر خود را برای کنترل تعیین نمایید . این قالب می تواند شامل کنترل های Asp . Net یا کدهای HTML و ... باشد .
کنترل FormView برای انجام اموری مثل به روز رسانی , ورود اطلاعات جدید و یا حذف اطلاعات بر روی توانایی سرور داده ای که به آن متصل است کار می کند . این کنترل در هر زمان فقط اطلاعات یک رکورد را نمایش می دهد ، حتی اگر کنترل سرور داده ای مرتبط به آن اطلاعات چندین رکورد را ارسال نماید .
کنترل FormView می تواند بصورت اتوماتیک بین اطلاعات رکوردهای ارسالی از کنترل داده وب خود حرکت کرده و آنها را صفحه بندی می کند . این کار مستلزم آن است که اطلاعات ارسالی به کنترل FormView از طریق Object ای ارسال شود که از خاصیت Icollection پشتیبانی نماید و یا اینکه کنترل سرور داده وب متصل به آن از قابلیت صفحه بندی پشتیبانی نماید .
برای اینکه FormView ابزار لازم برای صفحه بندی رکورد ها و حرکت بین آنها را فراهم نماید باید خاصیت AllowPaging را بر روی مقدار True تنظیم نمایید .
مثال : در مثال زیر یک کنترل FormView را بر روی صفحه قرار داده و خاصیت AllowPaging آن را بر روی true تنظیم کرده ایم . به وسیله این خاصیت می توانید بین رکوردهای بانک اطلاعاتی حرکت نمایید :

Syntax <asp:FormView  ID="FormView1"  runat="server"    DataKeyNames="ID"    DataSourceID="AccessDataSource1"  AllowPaging="true" >
</asp:FormView>
خروجی
ID: 1
Country: Iran
City: Tehran
12345678910...

اتصال بانک اطلاعاتی بر کنترل FormView :

شما از دو طریق می توانید کنترل FormView را به یک بانک اطلاعاتی متصل کنید :

 1. اتصال کنترل به وسیله خاصیت DataSourceID : که به شما امکان اتصال به یک کنترل سرور داده وب مثل SqlDataSource را می دهد . این روش ایده آل است . زیرا کنترل FormViwe می تواند از قابلیت های کنترل وب سرور داده خود مثل صفحه بندی و یا به روز رسانی اطلاعات استفاده نماید .
  مثال : به کد مثال زیر دقت نمایید . به وسیله خاصیت DataSourceID کنترل FormView ، آن را به یک کنترل سرور داده AccessDataSource متصل کرده ایم . کنترل FormView اطلاعات ارسالی از کنترل AccessDataSource را نمایش می دهد :
  Syntax <asp:FormView  ID="FormView1"  runat="server"    DataKeyNames="ID"    DataSourceID="AccessDataSource1"  AllowPaging="true" >
  </asp:FormView>

  <asp:AccessDataSource ID="AccessDataSource1" runat="server" DataFile="~/App_Data/UniverCity.mdb" SelectCommand="SELECT * FROM [Cities]">
  </asp:AccessDataSource>
  خروجی
  ID: 1
  Country: Iran
  City: Tehran
  12345678910...
 2. اتصال کنترل به وسیله خاصیت DataSource: که به شما امکان اتصال به اشیای داده ای مختلف از جمله DataSet و DataReader ها را می دهد . این روش نیازمند کدنویسی برای انجام امور مختلف مثل به روز رسانی اطلاعات و یا صفحه بندی می باشد .

Skip Navigation Links.

راجع این مطلب سوال یا اشکالی دارید ؟! آن را در انجمن سایت مطرح نمایید ...         >>>>>  ورود به انجمن تخصصی


نطر خودتان درباره این صفحه را با ما در میان گذاشته و در صورت تمایل از Developer1 حمایت نمایید :

آیا مطالب این صفحه برای شما مناسب و مفید بوده است :

نام :                 
آدرس Email :    
 
نظر شما :  
 
سوال امنیتی : پایتخت ایران ؟      
حمایت از سایت Developer1