Skip Navigation Links.

مقدمه و معرفی کنترل GridView

مفدمه :

يکی از مهمترين نيازها و مسائلی در کار با داده ها در برنامه های وب با آن روبرو هستيم ، نمايش اطلاعات دريافت شده از پايگاه داده های مختلف ، در قالب جداول منظم و ساختار يافته است . همانطور که در بخش کنترل های سرور داده اشاره کردم ، کنترل های سرور داده از جمله SqlDataSource و AccessDataSource برای دريافت و يا ارسال اطلاعات به پايگاه داده هایی که به آنها متصل شده اند استفاده شده و خود قادر به نمايش اطلاعات دريافتی بر روی صفحات وب نيستند . برای نمايش اين اطلاعات دريافت شده بايد يک کنترل وب نمايش دهنده اطلاعات را به يک کنترل سرور داده متصل کرد . در اين حالت ، در هنگام اجرای برنامه کنترل سرور داده اطلاعات درخواستی را از منبع داده ای دريافت کرده و آن را برای نمايش به کنترل وب متصل به خود ارسال می کند . کنترل وب نيز اطلاعات دريافتی را مرتب کرده و در قالب جداول و يا ليست نمايش می دهد . ASP.NET کنترل های وب بسياری را برای اين کادر در اختيار ما قرار داده است ، که از آن جمله می توان به کنترل های GridView ، FormView و يا DetaisView اشاره کرد . هر يک از اين کنترل ها دارای قابليت ها و عملکردهای مخصوص به خود بوده و می توانند در جاهای مختلف مورد استفاده قرار بگيرند . در اين بخش قصد داريم تا کنترل GridView را به شما معرفی کنيم .


معرفی کنترل GridView :

يکی از کنترل های مهم ASP.NET که می توان از آن برای نمايش ساختار يافته و منظم اطلاعات دريافتی از منابع داده ای استفاده کرد ، کنترل GridView است . این کنترل اطلاعات دريافتی را در قالب يک جدول که دارای سطر و ستون هایی به اندازه رکوردها و فيلد های داده انتخابی است ، نمايش می دهد . سطر جدول اطلاعات مربوط به يک رکورد از بانک اطلاعاتی و هر ستون نيز اطلاعات مربوط به يک فيلد خاص را نمايش می دهد . اين کنترل قادر است تا در هر لحظه اطلاعات مربوط به يک يا چندين رکورد انتخاب شده از جدول بانک اطلاعاتی را به صورت يک جدول نمايش دهد .
به وسيله اين کنترل شما می توانيد علاوه بر نمايش اطلاعات آنها را ويرايش کرده و يا حذف کنيد . اين کنترل را می توان برای نمايش اطلاعات از منابع مختلف داده ای از جمله پايگاه های داده SQL Server , Access , Oracle , فايی های XML و ... استفاده کرد . کنترل GridView توانایی اتصال و دريافت اطلاعات از کنترل های سرور داده SqlDataSource , AccessDataSource , XmlDataSource و ObjectDataSource را داراست .
اين کنترل به وسيله تگ باز و بسته < asp:GridView >     < /asp:GridView > در محيط کدنويسی ايجاد و شناخته می شود . همچنين در محيط طراحی برنامه Visual Studio در منوی Toolbox و از قسمت Data قابل دسترسی است . مثال زير کد عمومی تعريف و استفاده از يک کنترل GridView را نشان می دهد . در بخش های آينده به معرفی جزئيات اين کد خواهيم پرداخت .

Example
< asp:GridView   ID="Gridview1"   runat="server"   DataSourceID="AccessDataSource1" >
< /asp:GridView >
کد

همچنين اين کنترل امکانات مختلف ديگری از جمله موارد زير را می دهد :

  • امکان صفحه بندی ( Paging ) : به وسيله اين امکان می توان رکوردهای نمايش داده شده توسط کنترل GridView را در چندين صفحه نمايش داد .برای مثال چنانچه مثلا بخواهيم اطلاعات 40 رکورد را در يک کنترل GridView نمايش دهيم ، می توان آن را به 4 صفحه تقسيم کرد که در هر صفحه 10 رکورد نمايش داده خواهد شد و در هر لحظه می توان به وسيله دکمه های راهنما به هر يک از صفحات دسترسی داشت .
  • امکان مرتب سازی اطلاعات ( Sorting ) : به وسيله اطن امکان می توانيد اطلاعات خانه های جدول را بر حسب يک يا چند ستون مرتب کنيد . ( بر حسب حروف الفبا و يا بزرگ و کوچک بودن (

همچنين شما می توانيد ظاهر جدولی که اطلاعات را برای شما نمايش می دهد را به دلخواه خود تغيير دهيد . برای اين منظور می توان از رنگ های مختلف برای حاشيه و متن درون جدول ، پس زمينه های رنگی و يا قالب ها . Style های آماده برای ظاهر کنترل استفاده کنيد .
چنانچه از برنامه Visual Studio برای طراحی صفحات وب ASP.NET استفاده می کنيد ، اين برنامه تعدادی قالب و Style آماده را برای اعمال به جدول کنترل GridView در اختيار ما قرار می دهد . برای استفاده از قالب ها و Style های آماده جهت تغيير ظاهر جدول در نرم افزار Visual Studio مراحل زير را انجام دهيد :

  1. صفحه ASP.NET مورد نظر خود را در حالت Design باز کرده و يک کنترل GridView را از منوی Toolbox و در قسمت Data بر روی صفحه قرار دهيد .
  2. کنترل GridView را از روی صفح انتخاب کرده و بر روی آن کليک سمت راست کنيد .
  3. از منوی باز شده ، گزينه Auto Format را انتخاب کرده که با انتخاب آن ، يک جدول باز می شود که در ستون سمت چپ آن تعدادی Style و قالب آماده وجود دارد که با انتخاب هر يک از آنها ، پيش نمايش قالب در سمت راست نمايش داده می شود .

در آخر نيز بايد به اين نکته اشاره کرد ، که شما می توانيد کدهای مورد نظر خود برای انجام اعمال داده ای خاص و يا برای تنظيم بهتر عملکرد کنترل به برنامه و کد کنترل اضافه کنيد .
در ادامه به معرفی و نحوه استفاده از کنترل GridView را در عمليات های مختلف داده ای نمايش خواهيم داد .

Skip Navigation Links.

راجع این مطلب سوال یا اشکالی دارید ؟! آن را در انجمن سایت مطرح نمایید ...         >>>>>  ورود به انجمن تخصصی


نطر خودتان درباره این صفحه را با ما در میان گذاشته و در صورت تمایل از Developer1 حمایت نمایید :

آیا مطالب این صفحه برای شما مناسب و مفید بوده است :

نام :                 
آدرس Email :    
 
نظر شما :  
 
سوال امنیتی : پایتخت ایران ؟      
حمایت از سایت Developer1