آموزش ASP.Net > کار با LINQ در ASP.Net > اتصال LINQ به کلاس های SQL در یک پروژه وب ASP.Net

اتصال LINQ به کلاس های SQL در یک پروژه وب ASP.Net :

هنگامی که از LINQ برای اتصال به پایگاه داده استفاده می کنید ، به صورت مستقیم به آن متصل نمی شوید . به جای آن ، کلاس هایی را می سازید که به جای جدول ها و اجزای درونی آنها ایفای نقش کرده و برای انتقال داده استفاده می شوند .
شما می توانید این کلاس را با استفاده از ابزارهایی مثل ( Object Relational Designer (O/R Designer یا اجرای ( SqlMetal.exe (Code Generation Tool ایجاد نمایید . برای دریافت اطلاعات بیشتر به بخش های مربوط به این ابزارها بروید .
این بخش نحوه استفاده از ابزار O/R Designer ، برای ایجاد کلاس هایی که جانشین اجزای پایگاه داده SQL Server هستند، را آموزش می دهد .

در یک وب سایت ASP.Net ، بایستی کلاس های ایجاد کرده را یا در پوشه App_Code و یا یک زیر پوشه درون آن قرار دهید . اگر کلاس ها را در یک زیر پوشه در پوشه App_Code قرار دهید ، نام آن پوشه به عنوان Namespace برای آن کلاس به کار خواهد رفت . شما بایستی برای استفاده از کلاس ها و اتصال از طریق آنان ، Namespace مربوط به آنها را در صفحه تعیین کنید .
ولی در یک نرم افزار تحت وب ، می توانید این کلاس را در پوشه اصلی برنامه و یا هر پوشه دیگری قرار دهید .
هنگامی که از ابزار O/R Designer برای طراحی کلاس و ارتباط با پایکاه داده استفاده می کنید ، رشته ارتباطی ( Connection String ) لازم ، به صورت اتوماتیک ساخته شده و به فایل Web.Config سایت اضافه می شود .
پس از اینکه کلاس های لازم را ایجاد نمودید ، می توانید از کنترل های LinqDataSource یا ObjectDataSource و یا یک LINQ Query برای اتصال به منبع داده ای خود استفاده نمایید .

نحوه ایجاد کلاس های لازم برای جدول پایگاه داده :

 1. اگر پروژه وب سایت شما دارای پوشه ای به نام App_Code نیست ، در منوی Solution Explorer بر روی نام وب سایت کلیک راست کرده و از آیتم Add ASP.NET Folder ، گزینه App_Code را برای اضافه کردن پوشه مذکور انتخاب نمایید .
 2. در منوی Solution Explorer ، بر روی پوشه App_Code کلیک راست کرده و گزینه Add New Item را انتخاب نمایید .
  پنجره Add New Item مطابق تصویر زیر باز می شود :
 3. در قسمت Installed templates ، گزینه Linq to SQL Classes را انتخاب نموده و گزینه Add را بزنید . البته نامی هم برای فایل خود تعیین کنید .
  پنجره Object Relational Designerمطابق تصویر زیر باز می شود :
 4. در منوی Server Explorer ، جدول یا سایر اشیای داده ای مورد نظر خود را درگ کرده و بر روی پنجره Object Relational Designer رها نمایید .
  جدول و سایر اشیای داده ای که شما در این پنجره قرار داده اید ، به صورت موجودیت هایی که به جای اجزای جدول کار خواهند کرد ، در پنجره ویرایشگر قایل مشاهده خواهند بود . برای مثال به تصویر زیر دقت نمایید . در این مثال یک جدول با نام Khbarname_1 را بر روی پنجره قرار داده و کلاس های آن را ایجاد کرده ایم :
 5. فایل dbml. را ذخیره کرده و ببندید .

انجام مرحله آخر باعث ایجاد فایلی به نام  designer.cs.  یا designer.vb. ، بر حسب زبان برنامه نویسی سایت شما در پوشه App_Code در زیر فایل dbml. می شود . این فایل شامل تمام کلاس ها و اجزای مورد نیاز شما برای کار با پایگاه داده هستند . به کد آن فایل ها و کلاس های درون آن دقت کرده و ارتباطشان با اجزای پایگاه داده را بسنجید . در مراحل بعد ، نحوه کار با این ابزار را بهتر فرا خواهید گرفت .راجع این مطلب سوال یا اشکالی دارید ؟! آن را در انجمن سایت مطرح نمایید ...         >>>>>  ورود به انجمن تخصصی


نطر خودتان درباره این صفحه را با ما در میان گذاشته و در صورت تمایل از Developer1 حمایت نمایید :

آیا مطالب این صفحه برای شما مناسب و مفید بوده است :

نام :                 
آدرس Email :    
 
نظر شما :  
 
سوال امنیتی : پایتخت ایران ؟      
حمایت از سایت Developer1