آموزش ASP.Net > مسترپیج ها در ASP.Net > صفحات محتوا و نحوه اتصال آنها به مسترپیج

مقدمه :

صفحات محتوا ( Content Page ) ، صفحاتی هستند که هر یک شامل مطالب منحصر به فرد خود بوده و از قالب یا الگوی مسترپیج برای نمایش مطالبشان استفاده می کنند .
محتوای کنترل های palceholder در صفحات مسترپیج را به وسیله صفحات محتوا که فایل ASP.Net معمولی با پسوند aspx. هستند ، تعیین می کنیم . نحوه اتصال یک صفحه ASP.Net به یک مسترپیج به این صورت است که در بخش اعلان صفحه Page @ ، نام فایل مستریپج مورد نظر را توسط خاصیت MasterPageFile تعیین می کنیم . همانند کد زیر ( در ادامه انجام این کار به صورت ویژوال نیز نشان داده خواهد شد ) :

VB کد   <%@ Page Language="VB" MasterPageFile="~/MasterPages/Master1.master" Title="Content Page" %>
C# کد   <%@ Page Language="C#" MasterPageFile="~/MasterPages/Master1.master" Title="Content Page" %>

در صفحه محتوا ، می توانید محتوای مورد نظرتان را درون کنترل های Content تعیین کرده و سپس آن کنترل را به کنترل معادلش در صفحه مستر پیج مرتبط سازید .
برای مثال ، فرض کنید که صفحه مستر پیج دارای دو کنترل palceholder به نام های Main و Footer است . بنابراین در صفحه محتوا دو کنترل Content قرار می دهید که اولی به کنترل ContentPlaceHolder با ID برابر با Main دومی به کنترل ContentPlaceHolder با ID برابر با Footer متصل می شود ، همانند عکس زیر :

پس از ایجاد کنترل های Content در صفحات محتوا ، می توانید کنترل های ASP.Net ، متن ، المنت های HTML و ... را درون آنها اضافه نمایید . در یک صفحه محتوا ، قرار دادن هر چیزی ( به جز اسکریپت ها برای سرور ) در خارج از تگ کنترل های Content غیر مجاز بوده و خطا ایجاد می کند . می توانید هر کد یا کاری که در یک صفحه معمول ASP.Net قرار می دهید را درون کنترل های Content قرار دهید ، از کنترل های سرور داده گرفته تا query و اسکریپت و ... .
جدول زیر کد ساده یک صفحه محتوا را نمایش می دهد که دارای دو کنترل Content با محتوایای متفاوت است :

کد <% @ Page Language="C#" MasterPageFile="~/Master.master" Title="Content Page 1" %>
     <asp:Content ID="Content2" ContentPlaceHolderID="Main" Runat="Server">
          Main content.
     </asp:Content>

     <asp:Content ID="Content3" ContentPlaceHolderID="Footer" Runat="Server" >
          Footer content.
     </asp:content>

چند نکته راجع به کد صفحه محتوا :

  • خاصیت MasterPageFile فایل محتوا جاری را به یک فایل مسترپیج متصل کرده است .
  • به وسیله خاصیت Title یک عنوان را برای صفحه محتوا تعیین کرده ایم ، که در هنگام اجرای صفحه در نوار عنوان مرورگر نمایش داده می شود .

راهنمای تصویری اتصال یک صفحه محتوا به مسترپیج در ویژوال استودیو :

در این بخش به صورت تصویری نحوه اتصال یک صفحه محتوا ASP.Net به نام Home.aspx را به یک فایل مستر پیج نمایش می دهیم . برای این منظور ابتدا فایل مسترپیج مورد نظر خود را ایجاد کرده و یا به پروژه اضافه نمایید . سپس مراحل زیر را انجام دهید :

  1. از منوی Solution Explorer ، بر روی نام وب سایت کلیک راست کرده و گزینه Add New Item را کلیک نمایید .
    پنجره Add New Item مطابق تصویر زیر باز می شود :

  2. از بخش Languages زبان مورد نظر برای برنامه نویسی صفحه را تعیین نموده و از منوی وسط ، گزینه Web Form را انتخاب نمایید .
  3. نام فایل را به Home.apsx تغییر دهید .
  4. گزینه Select master page را علامت بزنید . این کار باعث می شود تا پس از فشردن دکمه Add برای اضافه کردن صفحه به سایت ، پنجره Select a Master Page مطابق تصویر زیر ، برای انتخاب مسترپیج مورد نظرتان باز شود :

  5. فایل مسترپیج مورد نظر خود را انتخاب کرده و گزینه Ok را بزنید . برنامه فایل Home.aspx را با اتصال به مسترپیج ، مطابق تصویر زیر باز می کند . پس از آن می توانید به طراحی صفحه محتوا خود بپردازید .
راجع این مطلب سوال یا اشکالی دارید ؟! آن را در انجمن سایت مطرح نمایید ...         >>>>>  ورود به انجمن تخصصی


نطر خودتان درباره این صفحه را با ما در میان گذاشته و در صورت تمایل از Developer1 حمایت نمایید :

آیا مطالب این صفحه برای شما مناسب و مفید بوده است :

نام :                 
آدرس Email :    
 
نظر شما :  
 
سوال امنیتی : پایتخت ایران ؟      
حمایت از سایت Developer1