راهکارهای موثر در ASP.Net > راهکار 1 - 6 :دسترسی و کار با داده ها در ASP.Net ( مقدماتی )

مقدمه :

این راهکار نحوه ساخت یک برنامه ساده داده ای در ASP.Net و استفاده از کنترل هایی که برای این منظور طراحی شده را به شما آموزش می دهد . در طی این راهکار ، شما با انجام کارهای زیر آشنا خواهید شد :

 • نحوه اتصال به یک پایگاه داده SQL Server در ویژوال استودیو .
 • استفاده از عملیات دراگ و دراپ عناصر داده ای برای استفاده از آنها بدون نوشتن کد .
 • استفاده از کنترل SqlDataSource ، برای مدیریت و اتصال داده ها .
 • نمایش اطلاعات توسط یک کنترل GridView .
 • تنظیم کردن کنترل GridView برای صفحه بندی و مرتب سازی اطلاعات .
 • ایجاد یک Query در SQL برای فیلتر کردن اطلاعات خروجی و نمایش اطلاعات مورد نظر .

برای حمایت از این پروژه ، کتاب راهکارهای موثر در ASP.Net را دانلود نمایید ...

پیش نیازها :

برای اجرای این راهکار نیاز دارید تا برنامه های زیر بر روی سایت شما نصب شده باشد :

 1. Microsoft Visual Studio .
 2. Microsoft .NET Framework version 2.0 یا بالاتر ( همراه با ویژوال استودیو نصب می شود ) .
 3. SQL Server Express که بر روی کامپیوتر شما نصب شده باشد . این برنامه معمولا با ویژوال استودیو نصب می شود و پایگاه داده Northwind که در فایل پروژه راهکار قرار داده شده است .

مرحله اول - طراحی یک سایت ASP.Net :

در مرحله اول از راهکار بایستی یک سایت ASP.Net را برای اجرای پروژه خود ایجاد نمایید . فرض بر این است که سایت را قبلا ایجاد کرده و یا با نحوه اجرای آن آشنایی دارید ، در غیر اینصورت به راهکار شماره 1-1 : نحوه ایجاد یک وب سایت ASP.Net در ویژوال استودیو بروید .

مرحله دوم - اضافه کردن یک کنترل GridView برای نمایش اطلاعات :

برای نمایش اطلاعات بر روی یک صفحه Asp.Net شما به ابزارهای زیر نیاز خواهید داشت :

 •  یک اتصال به منبع داده ای ( برای مثال یک پایگاه داده ای ) . در این راهکار شما به پایگاه داده Northwind متصل خواهید شد .
 • یک کنترل Data Source که وظیفه اتصال ، دریافت و انتقال اطلاعات از پایگاه داده به صفحه را دارد . برای مثال SqlDataSource .
 •  کنترلی بر روی صفحه که اطلاعات را نمایش دهد . در این راهکار از یک کنترل GridView استفاده خواهیم کرد .

نحوه اضافه کردن و تنظیم یک کنترل GridView برای نمایش داده ها :

 1. در برنامه ویژوال استودیو ، به صفحه مورد نظر خود رفته و آن را برروی حالت Design قرار دهید .
 2.  از منوی ToolBox و بخش Data ، یک کنترل GridView را برداشته و بر روی صفحه قرار دهید .
 3.  اگر منوی GridView Tasks ، نمایش داده نمی شود ( بصورت یک فلش است ) ، بر روی کنترل کلیک راست کرده و گزینه Show Smart Tag را بزنید .
 4.  در منوی GridView Tasks ، بر روی لیست Choose Data Source list کلیک کرده و گزینه <New data source> را انتخاب کنید . پنجره Data Source Configuration مطابق تصویر زیر باز می شود :
 5. گزینه Database را انتخاب کنید . این کار مشخص می کند که شما می خواهید از یک پایگاه داده که با دستورات SQL کار می کند مثل SQL Server استفاده نمایید . درون کادر Specify an ID for the data source ، یک نام پیش فرض با مقدار SqlDataSource1 قرار گرفته است . می توانید این نام را تغییر داده و یا آن را رها نمایید .
 6.  بر روی گزینه OK کلیک نمایید . ویزارد Configure Data Source مطابق تصویر زیر باز می شود . در این ویزارد شما می توانید یک Connection که از قبل آماده بوده را از کادر کشویی آن انتخاب کرده و یا با کلیک بر روی گزینه New Connection ، یک Connection جدید بسازید :
 7.  بر روی گزینه New Connection کلیک نمایید . در پنجره Choose Data Source ، در زیر قسمت Data source ، گزینه Microsoft SQL Server را انتخاب کرده و گزینه Continue را بزنید . پنجره Add Connection باز می شود .
 8.  در قسمت Server name نام سرور مورد نظر خود را وارد کرده و یا از کادر کشویی آن ، یکی را انتخاب کنید . مطابق تصویر زیر :
 9.  در قسمت Log on to the server ، نحوه اتصال به سرور را تعیین می کند . در حالت پیش فرض گزینه Use Windows Authentication انتخاب شده که به این معناست که رمز عبور نمی خواهد . اما اگر می خواهید برای پایگاه داده خود رمز عبور تعیین نمایید ، گزینه Use SQL Server Authentication  را انتخاب کرده و نام کاربری و رمز عبور مورد نظر خود را وارد نمایید .
 10.  از قسمت Select or enter a database name ، یا نام پایگاه داده از کادر کشویی انتخاب کرده و یا عبارت Northwind را بنویسید .
 11.  بر روی گزینه Test connection کلیک نمایید . در صورت دریافت پیام ok ، ارتباط شما برقرار شده است . سپس مجددا پنجره <Configure Data Source - <datasourcename  باز می شود .
 12.  بر روی گزینه Next کلیک نمایید . ویزاردی باز می شود که نمایش دهنده یک صفحه است . در آن صفحه می توانید تعیین کنید که connection string در فایل web.config سایت ذخیره شود یا درون خود صفحه . ذخیره connection string در فایل web.config دو مزیت عمده دارد :
  1. دارای امنیت بیشتری نسبت به ذخیره در خود صفحه است .
  2. می توانید از آن connection string در صفحات دیگر نیز به دفعات استفاده نمایید .
 13.  مطمین شوید که گزینه Yes, save this connection as انتخاب شده و سپس کلید Next را بزنید . این کار connection string ، را با نام NorthwindConnectionString ، در فایل web.config ذخیره می کند . می توانید نام آن را نیز به نام دلخواه تغییر دهید .
 14. پس از مرحله فوق ، پنجره ای باز می شود که می توانید اطلاعاتی که می خواهید از پایگاه داده استخراج شوند را تعیین کنید . از زیر بخش Specify columns from a table or view ، نام جدول Customers ، را انتخاب نمایید .
 15.  از زیر بخش Columns ، فیلدهایی که می خواهید اطلاعات آنها نمایش داده شود را انتخاب نموده و گزینه Next را بزنید . مطابق تصویر زیر :
 16.  بر روی گزینه Test Query کلیک نموده تا اطمینان حاصل کنید اطلااعاتی که می خواهید از پایگاه داده نمایش داده می شوند .
 17.  بر روی گزینه Finish کلیک نمایید . ویزارد به پایان رسیده و  2 کار عمده را برای شما انجام داده است :
 • این ویزارد یک کنترل SqlDataSource را با نام SqlDataSource1 ایجاد و تنظیم نموده است که اطلاعات مورد نظر را از پایگاه داده دریافت کرده و به صفحه منتقل می کند .
 • ویزارد کنترل GridView را به کنترل SqlDataSource متصل کرده و در نتیجه آن کنترل اطلاعات برگشتی از پایگاه داده را نمایش داده خواهد داد .

نکته : اگر به بخش کد یا قسمت properties کنترل SqlDataSource ، بروید مقدار رشته ارتباطی و دستور دریافت اطلاعات کنترل را به ترتیب در خواص ConnectionString و SelectQuery مشاهده خواهید نمود .

اجرا و تست صفحه :

اکنون عمده کار به پایان رسیده و می توانید صفحه را اجرا نمایید . برای این منظور کلیدهای CTRL + F5 را همزمان فشار دهید . صفحه در مرورگر نشان داده شده و کنترل GridView اطلاعات دریافتی از پایگاه داده را نمایش خواهد داد .

مرحله چهارم - اضافه کردن قابلیت مرتب سازی و صفحه بندی به کنترل GridView :

 1.  در محیط Design بر روی کنترل GridView کلیک راست کرده و گزینه Show Smart Tag را انتخاب نمایید .
 2. از منوی GridView Tasks ، گزینه Enable Sorting check box را انتخاب نمایید . سر عنوان ها در کنترل GridView بصورت لینک در می آیند . با کلیک بر روی این لینک ها می توانید رکوردهای کنترل GridView را به صورت صعودی یا نزولی مرتب نمایید .
 3. مجددا از منوی GridView Tasks ، گزینه Enable Paging check box را انتخاب کرده و با این کار یک footer به کنترل اضافه می شود ، که دارای شماره صفحات است . با کلیک بر روی شماره هر صفحه ، می توانید به آن صفحه از اطلاعات بروید .
 4.  می توانید از خاصیت PageSize برای تعیین تعداد رکوردهایی که در هر صفحه نمایش داده می شوند ، استفاده کنید .
 5.  برای اجرای صفحه مجددا CTRL + F5 را فشار داده و نتیجه را در مرورگر مشاهده نمایید .

مرحله پنجم - اضافه کردن فیلترینگ برای داده های خروجی :

برخی اوقات ممکن است بخواهید فقط اطلاعات خاصی از پایگاه داده را نمایش دهید .در این بخش از راهکار ، شما query کنترل SqlDataSource را به گونه ای تغییر خواهید داد که کاربران بتوانند فقط اطلاعات مربوط به مشتریان یک شهر خاص را انتخاب نمایید .
اول از همه ، باید یک کنترل کادر متن ( TextBox ) را بر روی صفحه قرار دهید تا کاربران بتوانند نام شهر مورد نظر خود را در آن وارد نمایند . سپس بایستی به (  WHERE CLAUSE ) دستور  query آن ، یک پارامتر جهت فیلتر کردن اضافه نمایید .
برای این منظور باید یک المنت فیلتر را برای کنترل SqlDataSource اضافه کنید . این پارامتر تعیین می کند که کنترل SqlDataSource چگونه مقدار لازم برای فیلتر کردن query خود را دریافت نماید .

نحوه اضافه کردن کادر متن ( TextBox ) برای تعیین نام شهر :

 1.  از گروه Standard کنترل های منوی Toolbox ، یک کنترل TextBox و یک کنترل Button را انتخاب کرده و بر روی صفحه قرار دهید . کنترل دکمه فرمان فقط برای Post کردن صفحه به سرور ارسال شده و نیازی به نوشتن کد برای آن ندارید .
 2.  در منوی Properties ، مقدار خاصیت ID کنترل را به textCity تغییر دهید . همچنین مقدار خاصیت Text کنترل Button را بر روی Submit تنظیم کنید .

مرحله ششم - تغییر query با یک پارامتر جهت فیلتر کردن داده :

 1.  بر روی کنترل SqlDataSource ، کلیک سمت راست کرده و گزینه Show Smart Tag را فشار دهید .
 2.  از منوی SqlDataSource Tasks ، گزینه Configure Data Source را انتخاب نمایید . پنجره <Configure Data Source - <Datasourcename  باز می شود .
 3.  گزینه  Next را بزنید . ویزارد دستور SQL ای که هم اکنون برای کنترل بکار می رود را نمایش میدهد .
 4. 4) گزینه WHERE را کلیک نمایید . صفحه Add WHERE Clause باز می شود . مطابق تصویر زیر :
 5.  در کادر لیست Column ، گزینه City را کلیک نمایید . سپس از بخش  Operator، علامت = را انتخاب نمایید
 6.  همچنین از کادر کشویی Source ، گزینه Control را انتخاب نمایید . در قسمت Parameter properties ، از کادر کشویی Control ID ، گزینه textCity را انتخاب نمایید .
  مراحل فوق باعث می شود تا query مقدار خود را برای پارامتر City از کادر متن TextBox دریافت کند .
 7.  گزینه Add را کلیک نمایید . عبارت WHERE که ساخته اید ، در کادر زیر در انتهای صفحه نمایش داده می شود . برای تایید آن دکمه OK را بزنید .
 8.  در پنجره Configure Data Source ، کلید Next را زده و در پنجره ی جدید باز شده ، در صفحه Test Query بر روی دکمه Test Query کلیک نمایید . ویزاردی باز شده و یک کادر متن را در صفحه Parameter Values Editor به شما نمایش می دهد که می توانید برای عبارت WHERE کد خود، نام شهری را در آن وارد کنید . نام یک شهر را وارد کرده ، گزینه OK را زده و نتیجه را مشاهده نمایید .
 9.  گزینه Finish را زده و فرم را ببینید . صفحه شما حاضر است . آن را مجددا اجرا نمایید .

دانلود فایل عملی پروژه و نسخه PDF راهکارراجع این مطلب سوال یا اشکالی دارید ؟! آن را در انجمن سایت مطرح نمایید ...         >>>>>  ورود به انجمن تخصصی


نطر خودتان درباره این صفحه را با ما در میان گذاشته و در صورت تمایل از Developer1 حمایت نمایید :

آیا مطالب این صفحه برای شما مناسب و مفید بوده است :

نام :                 
آدرس Email :    
 
نظر شما :  
 
سوال امنیتی : پایتخت ایران ؟      
حمایت از سایت Developer1