راهکارهای موثر در ASP.Net > راهکارهای کار با داده در ASP.Net

 راهکار 5 - 6 : ویرایش اطلاعات پایگاه داده با استفاده از کنترل ListView

مقدمه :

کنترل ListView در ASP.Net دارای قابلیت های درون ساخته ایست که به کاربران امکان ویرایش ، وارد نمودن و یا حذف کردن اطلاعات رکوردهای مورد نظر را از پایگاه داده بدون نیاز به کدنویسی ، می دهد .
این راهکار قصد دارد تا نحوه ویرایش و نمایش اطلاعات یک پایگاه داده ، بوسیله کنترل ListView را به شما آموزش دهد . این راهکار از یک کنترل SqlDataSource برای دریافت و ارسال اطلاعات از پایگاه داده استفاده می کند که در واقع تامین کننده داده ای کنترل ListView نیز است .
کارهایی که در این راهکار ارایه شده اند عبارتند از :

 •  نمایش اطلاعاتی که از یک پایگاه داده SQL دریافت شده ، در کنترل ListView .
 •  اضافه کردن قابلیت ویرایش ، وارد نمودن و پاک کردن رکوردهای یک جدول به کنترل ListView.

برای حمایت از این پروژه ، کتاب راهکارهای موثر در ASP.Net را دانلود نمایید ...

پیش نیازها :

برای اجرای این راهکار نیاز دارید تا برنامه های زیر بر روی سایت شما نصب شده باشد :

 1. Microsoft Visual Studio .
 2. Microsoft .NET Framework version 2.0 یا بالاتر ( همراه با ویژوال استودیو نصب می شود ) .
 3. دسترسی و اتصال به پایگاه داده NORTHWND توسط SQL Server (  فایل پایگاه داده در ضمیمه پروژه قرار دارد ) .

مرحله اول - طراحی یک سایت ASP.Net :

در مرحله اول از راهکار بایستی یک سایت ASP.Net را برای اجرای پروژه خود ایجاد نمایید . فرض بر این است که سایت را قبلا ایجاد کرده و یا با نحوه اجرای آن آشنایی دارید ، در غیر اینصورت به راهکار شماره 1-1 : نحوه ایجاد یک وب سایت ASP.Net در ویژوال استودیو بروید .

مرحله دوم - فراهم کردن امکان ویرایش اطلاعات بوسیله کنترل ListView :

در این بخش از راهکار ، شما یک کنترل ListView را به صفحه اضافه کرده و تنظیمات لازم برای دریافت اطلاعات از پایگاه داده School انجام خواهیم داد :

 1. اگر سایت شما از قبل دارای پوشه App_Data نیست ، با کلیک راست بر روی نام وب سایت ، از گزینه Add ASP.NET Folder یک فولدر App_Data را به پروژه اضافه کنید .
 2. در منوی Solution Explorer ، بر روی پوشه App_Data کلیک راست کرده و گزینه Add Existing Item را کلیک کنید تا پنجره آن باز شود .
 3. فایل پایگاه داده School.mdf را از روی کامپیوتر خود خوانده و انتخاب کنید .
 4. فایل صفحه Default.aspx را باز کرده و به نمای Design بروید .
 5. از بخش Data منوی Toolbox یک کنترل ListView را بر روی صفحه قرار دهید .
 6. از منوی ListView Tasks کنترل ، لیست Choose Data Source را باز کرده و سپس گزینه <...New data source> را انتخاب کنید . پنجره Common ListView Tasks را در تصویر زیر مشاهده می کنید  :
 7. پس از انتخاب گزینه <...New data source>  ، پنجره Data Source Configuration مطابق تصویر زیر باز می شود :
 8. گزینه Database را انتخاب کنید . این تعیین می کند که شما می خواهید اطلاعات خود را از یک پایگاه داده که دستورات SQL را اجرا می کند ، مثلا SQL Server انتخاب نمایید .
 9. از بخش Specify an ID for the data source ، یک نام پیش فرض برای کنترل سرور داده برابر SqlDataSource1 تعیین شده ، آن را بدون تغییر رها کنید .
 10. بر روی گزینه OK کلیک نمایید . ویزارد Configure Data Source باز می شود . از زیر بخش ? Which data connection should your application use to connect to a database ، گزینه School.mdf را از لیست انتخاب کنید . سپس دکمه Next را بزنید .
 11. گزینه Specify columns from a table or view را انتخاب نمایید . کادر Configure Data Source wizard مطابق تصویر زیر باز می شود :
 12. جدول Course table را انتخاب کرده وسپس گزینه (*) را انتخاب نمایید تا تمام فیلدهای جدول برای نمایش انتخاب شوند .
 13. گزینه Advanced را انتخاب نمایید . سپس کادرهای Generate INSERT, UPDATE, and DELETE statements را علامت زده و سپس OK نمایید .
 14. گزینه Next را بزنید ، تا به مرحله بعد بروید . بر روی دکمه Test Query کلیک نمایید تا مطمئن شوید اطلاعات مورد نظرتان نمایش داده خواهد شد .
 15. دکمه Finish را بزنید . ویزارد ، یک کنترل SqlDataSource را ایجاد و به صفحه اضافه می کند . کنترل ListView را در مرحله بعد به این کنترل داده متصل خواهیم کرد .
 16. بر روی کنترل ListView کلیک سمت راست کرده و از منوی Show Smart Tag ، گزینه ListView Tasks را انتخاب کنید . پنجره Configure ListView نمایش داده می شود .
 17. از بخش Configure ListView ، گزینه های Enable Editing, Enable Inserting, and Enable Deleting ، را انتخاب کنید ، مطابق تصویر زیر :
 18. می توانید از بخش Select a Style ، تنظیمات و قالب ظاهری مورد نظر خود را برای کنترل انتخاب نمایید . برای مثال ، می توانید گزینه Blues را انتخاب کنید . در نهایت کنترل خروجی مطابق تصویر زیر بر روی صفحه خواهد داشت :
 19. اکنون می توانید کنترل ListView را امتحان کنید . همینطور که در عکس مشاهده نمودید ، در هر سطر ( رکورد ) کنترل ListView دکمه هایی برای ویرایش و حذف رکورد قرار داده شده است .
 20. با زدن کلیدهای CTRL + F5 صفحه را اجرا کنید . کنترل ListView اطلاعات پایگاه داده را در صفحه نمایش خواهد داد .
 21. برای ویرایش یک رکورد دکمه Edit وبرای حذف آن دکمه Delete را بزنید .
 22. برای وارد کردن رکوردهای جدید و مقادیر آنها ، از سطر آخر که دارای کادر متن خالیست ، استفاده کرده و پس از وارد نمودن مقادیر ، برای ثبت آنها در جدول پایگاه داده ، دکمه Insert را بزنید . اطلاعات جدید وارد پایگاه داده شده و ثبت می شود .

لازم به توضیح است که برای انجام امور فوق نیاز به هیچ کدنویسی خاصی ندارید .

دانلود فایل عملی پروژه و نسخه PDF راهکارراجع این مطلب سوال یا اشکالی دارید ؟! آن را در انجمن سایت مطرح نمایید ...         >>>>>  ورود به انجمن تخصصی


نطر خودتان درباره این صفحه را با ما در میان گذاشته و در صورت تمایل از Developer1 حمایت نمایید :

آیا مطالب این صفحه برای شما مناسب و مفید بوده است :

نام :                 
آدرس Email :    
 
نظر شما :  
 
سوال امنیتی : پایتخت ایران ؟      
حمایت از سایت Developer1