آموزش ASP.Net به زبان ساده     >     آموزش مدل ASP.Net MVC    
درس هفتم : طراحی و تکمیل پایگاه داده SQL در پروژه ASP.Net MVC

مقدمه :

در درس هفتم از پروژه طراحی نرم افزار MVC ، قصد داریم تا پایگاه داده لازم برای نگهداری اطلاعات خود را طراحی و مقدار دهی کنیم . برای این منظور مراحل زیر را انجام دهید :

ایجاد پایگاه داده SQL Server :

ویژوال استودیو ، دارای یک ابزار به نام SQL Server Compact است که برای طراحی و اجرای پایگاه های داده محدود SQL می تواند به کار رود . سیله این ابزار یک پایگاه داده ساده را برای نگهداری اطلاعات پروژه فرضی خود که درباره چند فیلم است ، را به صورت زیر طراحی خواهیم کرد :

  1. بر روی پوشه App_Data در منوی Solution Explorer برنامه کلیک راست نمایید .
  2. از منوی باز شده ، بر روی گزینه Add New Item کلیک نموده ، سپس گزینه SQL Server Compact Local Database یا مشابه آن ( بسته به نرم افزار مورد استفاده و نوع پایگاه داده SQL نصب شده بر روی آن دارد ) را انتخاب نمایید . نام پایگاه داده را در قسمت Name بر روی Movies.sdf تنظیم کنید .
  3. با زدن دکمه Add ، پایگاه داده به پروژه اضافه خواهد شد .

راهنمایی : اگر گزینه SQL Server Compact را در منوی اضافه کردن آیتم جدید ندارید ، این ابزار را بر روی کامپیوتر خود نصب نکرده اید . می توانید آن را از اینجا دانلود نمایید .
پس از انجام مراحل فوق ، ویژوال استودیو فایل پایگاه داده را ایجاد نموده و به صورت اتوماتیک در پوشه App_Data قرار می دهد .
نکته : برای ادامه این بخش ، تصور بر این است که شما دانش کافی برای کار با پایگاه داده SQL را دارید و در غیر اینصورت برای آشنایی با زبان پایگاه داده SQL ، به بخش آموزش پایگاه داده SQL در سایت بروید .


اضافه کردن یک جدول مورد نظر به پایگاه داده :

بر روی فایل پایگاه داده Movies.sdf در پوشه App_Data پروژه دابل کلیک نموده تا در پنجره Database Explorer باز شود . برای ایجاد یک جدول جدید در پایگاه داده ، بر روی پوشه Tables کلیک راست نموده و گزینه Create Table را انتخاب کنید . سپس فیلدهای زیر را با مشخصات و نام های داده شده در جدول ایجاد نمایید :

آیا می تواند خالی باشد  ( Allow Nulls ) نوع داده نام ستون ( فیلد دادهای )
No عددی ( INT ) کلید اصلی ( Primay Key )
حالت افزایش خودکار
ID ( شناسه فیلم )
No کاراکتر ( nvarchar ) حداکثر 100 کاراکتر Title ( عنوان فیلم )
No کاراکتر ( nvarchar ) حداکثر 100 کاراکتر Director ( نام کارگردان )
No تاریخ و زمان ( DateTime ) Date ( تاریخ انتشار )

توضیحات فیلدها :

  1. ID : این فیلد یک فیلد عددی ( Integer ) بوده و برای شناسایی هر رکورد به کار می رود . این فیلد کلید اصلی جدول بوده و مقدار آن برای هر رکورد بایستی یکتا و غیر تکراری باشد .
  2. Tiltle : این فیلد یک فیلد از نوع کاراکتر حروفی یا عددی ( varchar ) با حداکثر مقدار 100 کاراکتر بوده که برای نگهداری نام فیلم مورد نظر در پایگاه داده به کار می رود .
  3. Director : این فیلد نیز یک فیلد 100 کاراکتری معمولی بوده که برای نگهداری نام کارگردان فیلم به کار می رود .
  4. Date : این فیلد نیز از نوع تاریخ و ساعت بوده که برای نگهداری زمان انتشار فیلم به کار می رود .

پس از تعریف فیلدهای لازم برای پایگاه داده ، بایستی فیلد ID را به عنوان کلید اصلی ( Primary Key ) برای جدول تعیین کنید . همانطور که گفتیم این کار باعث می شود تا این فیلد به عنوان شناسه هر رکورد تعیین شده و مقدار آن برای هر رکورد غیر تکراری و یکتا باشد .
برای این منظور ، بر روی ستون ID کلیک کرده و گزینه Primary Key را انتخاب کنید . همچنین در بخش خصوصیات فیلد ( Column Properties ) ، مقدار خاصیت Identify را بر روی true قرار دهید . در نهایت ، بخش تعریف جدول شما بایستی شبیه تصویر زیر باشد :

نحوه تعریف جدول لازم در پروژه ASP.Net MVC

پس از پایان عملیات طراحی جدول ، آن را با نام MovieDBs ذخیره نمایید .
نکته مهم : در این قسمت به صورت عمدی نام جدول را MovieDBS که با " s " ختم می شود ، تعیین کرده ایم . اما مشاهده خواهید نمود که در مراحل بعدی و در بخش Model برای فراخوانی جدول ، از نام آن بدون " s " آخر یعنی به صورت MovieDB استفاده خواهیم کرد . این کار شاید کمی عجیب باشد ، ولی قاعده معمول برای فراخوانی و اشاره به نام جدول ها در MVC در رشته های ارتباطی پایگاه داده ( Connection Strings ) است .


اضافه کردن اطلاعات رکوردهای مورد نظر به جدول :

پس از طراحی جدول ، می توانیم اطلاعات مورد نظر خود را به صورت دستی به آن اضافه نماییم . در این مرحله از نرم افزار ویژوال استودیو برای اضافه کردن یک یا چند رکورد اطلاعاتی به صورت نمونه به جدول استفاده می کنیم .
برای این منظور بروی پایگاه داده Movies.sdf از پوشه App_Data سایت دابل کلیک نمایید . سپس پوشه Tables پایگاه داده بر روی نام جدول MovieDBs کلیک راست کرده و گزینه Show Table Data را علامت بزنید . سپس اطلاعات دلخواهی را به جدول اضافه کنید .

نکته : ستون ( فیلد ) ID به صورت اتوماتیک مقدار دهی و افزایش می یابد . شما نمی توانید آن را به صورت دستی ویرایش نمایید .


مرحله آخر - اضافه کردن رشته ارتباطی ( Connection String ) برای اتصال به جدول :

رشته ارتباطی یا ( Connection String ) زیر را به المنت < ConnectionString > فایل web.config در شاخه اصلی سایت اضافه کنید . این رشته ارتباطی باعث اتصال برنامه به جدول MovieDBs می شود . به صورت کد زیر :

کد رشته ارتباطی
Connection String
<add name="MovieDBContext"
    connectionString="Data Source=|DataDirectory|\Movies.sdf"
    providerName="System.Data.SqlServerCe.4.0"/>


راجع این مطلب سوال یا اشکالی دارید ؟! آن را در انجمن سایت مطرح نمایید ...         >>>>>  ورود به انجمن تخصصی


نطر خودتان درباره این صفحه را با ما در میان گذاشته و در صورت تمایل از Developer1 حمایت نمایید :

آیا مطالب این صفحه برای شما مناسب و مفید بوده است :

نام :                 
آدرس Email :    
 
نظر شما :  
 
سوال امنیتی : پایتخت ایران ؟      
حمایت از سایت Developer1