آموزش ASP.Net به زبان ساده     >     آموزش مدل صفحات وب WP  
درس یازدهم : آموزش ایجاد یک پایگاه داده جدید در ASP.Net Web Pages

مقدمه :

در این درس قصد داریم تا شما را با نحوه ایجاد و مقدار دهی یک پایگاه داده در صفحات وب ASP.Net آشنا سازیم . در این درس از نرم افزار WebMatrix که یک نرم افزار جدید و رایگان ارائه شده از سوی شرکت مایکروسافت ، برای طراحی و تولید انواع وب سایت ها است ، استفاده خواهیم کرد .
موارد آموزش داده شده در این درس عبارتند از :

 • ایجاد یک پایگاه داده SQL Server Compact .
 • تعیین چندین رکورد به صورت دستی به عنوان داده هایی برای پایگاه داده ایجاد شده .

نحوه ایجاد یک پایگاه داده جدید در نرم افزار WebMatrix :

نرم افزار WebMatrix دارای یک محیط و ابزار ویژه برای ایجاد و مقدار دهی انواع پایگاه های داده ( SQL Sercer , SQL Server Compact , MySQL و ... ) می باشد . برای ایجاد یک پایگاه جدید SQL Server Compact در WebMatrix مراحل زیر را انجام دهید :

 1. نرم افزار WebMatrix را اجرا کرده و یک سایت جدید ASP.Net یا سایت ASP.Net ای که قبلا ایجاد کرده اید را باز نمایید .
 2. از نوار سمت چپ و پایین صفحه ، گزینه Databases را انتخاب نمایید .
 3. با کلیک بر روی گزینه Add a Database to your Site که در وسط صفحه قرار داشته و یا گزینه New Database که در نوار ابزار برنامه است ، نرم افزار WebMatrix یک پایگاه داده جدید ، هم نام با سایت شما و دارای پسوند sdf. را ایجاد و همانند تصویر زیر به سایت اضافه می کند :

  آموزش ایجاد یک پایگاه داده جدید SQL در نرم افزار WebMatrix و ASP.Net
 4. در صورتی که نام پایگاه داده چیزی غیر از UniverCity.sdf است ، آن را به UniverCity.sdf تغییر دهید . از این پایگاه داده برای نگهداری اطلاعات فرضی دانشجویان یک دانشگاه استفاده خواهیم کرد .
 5. پایگاه داده UniverCity.sdf را باز نموده و بر روی گزینه Tables دابل کلیک نموده تا نوار ابزار کار با جدول ها ( Table ) باز شود . بر روی گزینه New Table ، جهت ایجاد یک جدول جدید در پایگاه داده کلیک نمایید ، همانند تصویر زیر :

  آموزش ایجاد یک چدول جدید در پابگاه جدید SQL در نرم افزار WebMatrix و ASP.Net
 6. همانند تصویر شماره 3 ، در کادر مشخص شده نام مورد نظر خود برای جدول بانک اطلاعاتی را وارد نمایید ، نام این جدول را Students تعیین می کنیم. سپس فیلدهای " Id " برای شماره دانشجویی ، " Name " برای نام ، " Family " برای نام خانوادگی و " Major " را برای رشته تحصیلی ، با مشخصات داده شده در تصویر زیر را جهت وارد نمودن اطلاعات دانشجویان در جدول ، ایجاد نمایید .

  آموزش ایجاد فیلدهای مورد نظر در پایگاه داده SQL و ASP.Net
 7. برای تمامی فیلدها مقدار خاصیت Allow Nulls را بر روی " No " تنظیم کنید . این کار باعث می شود تا جدول و برنامه مقدار خالی را برای این فیلدها قبول نکند .
 8. برای فیلد اول یا " Id " نوع داده ای آن را بر روی " int " یا " عددی " قرار داده و گزینه " Is Primary Key " را جهت تعیین این فیلد به عنوان فیلد جدول ( فیلدی که مقدار آن برای هر رکورد یکتا و غیر تکراری است ) را بر روی مقدار " Yes " قرار دهید . همچنین گزینه " Is Identify " این فیلد را نیز علامت زده تا مقدار این فیلد به صورت خودکار ، به ازای اضافه شدن هر رکورد یک واحد افزایش یابد .
 9. در نهایت برای فیلدهای " Name " , " Family " و " Major " ، نوع داده ای را بر روی ( nvarchar ( 20 ، به عنوان متغیر رشته ای همه منظوره با طول حداکثر 20 کاراکتر تعیین کنید .

توضیح گزینه های موجود در هنگام تعریف فیلدهای جدول :

 • Allow Nulls : این گزینه تعیین می کند که آیا کاربر می تواند مقدار این فیلد را خالی بگذارد ( Yes ) یا خیر ( No ) .
 • Is Primary Key : چنانچه این گزینه را برای هر فیلدی در جدول علامت بزنید ، آن فیلد را به عنوان کلید اصلی جدول تعیین می کند .
  * فیلد کلید اصلی : فیلد کلید اصلی در یک جدول ، فیلدی است که مقدار آن برای هر رکورد یکتا و غیر تکراری بوده و همچنین برای اتصال دو جذول به هم از آن استفاده می شود .
 • Is Identify : در صورت علامت زدن این گزینه برای هر فیلد ، پایگاه داده مقدار آن فیلد را به صورت اتوماتیک از یک شروع کرده و به ازای اضافه شدن هر رکورد ، یک مقدار به مقدار آن اضافه می شود . در واقع این فیلد به عنوان شمارنده خودکار رکوردها به کار خواهد رفت .
 • DataType : این گزینه نیز یک کادر کشویی بوده که از طریق آن می توانید نوع داده ای مورد نظر خود برای فیلد را تعیین کنید . برای مثال می توان به عنوان داده ای عددی ، رشته ای و یا تاریخ و ... اشاره نمود .

اضافه کردن اطلاعات به جدول پایگاه داده :

پس از ایجاد جدول ، قصد داریم تا مقداری اطلاعات ( مشخصات چند دانشجو ) را به جدول خود اضافه نماییم . برای این منظور ، بر روی نام جدول خود کلیک سمت راست نموده ، یا از منوی Table ، گزینه Data را کلیک می کنیم تا رکوردها و فیلدهای جدول جهت وارد نمودن اطلاعات باز شوند . همانند تصویر زیر ، مقدار اطلاعات دلخواه ای را به جدول اضافه کرده و سپس آن را ذخیره نمایید :

آموزش وارد نمودن اطلاعات مورد نظر در جدول بانک اطلاعاتی SQL و ASP.Net

آموزش وارد نمودن اطلاعات مورد نظر در جدول بانک اطلاعاتی SQL و ASP.Net

در درس بعدی ، به آموزش نحوه اتصال با پایگاه داده مورد نظر و نمایش اطلاعات آن در قالب یک جدول بر روی صفحات ASP.Net خواهیم پرداخت .راجع این مطلب سوال یا اشکالی دارید ؟! آن را در انجمن سایت مطرح نمایید ...         >>>>>  ورود به انجمن تخصصی


نطر خودتان درباره این صفحه را با ما در میان گذاشته و در صورت تمایل از Developer1 حمایت نمایید :

آیا مطالب این صفحه برای شما مناسب و مفید بوده است :

نام :                 
آدرس Email :    
 
نظر شما :  
 
سوال امنیتی : پایتخت ایران ؟      
حمایت از سایت Developer1