آموزش ASP.Net به زبان ساده     >     آموزش مدل صفحات وب WP  
درس هفتم : صفحات عمومی یا Global در ASP.Net Web Pages

مقدمه :

در این درس قصد داریم تا به بررسی صفحات مشترک ( Global ) به نام های _AppSart و _PageStart در ASP.Net بپردازیم . از این صفحات می توان برای تعیین کدهای پیش فرض یا مشترک در بین صفحات وب سایت خود استفاده نمایید .

صفحه ای که قبل از بالا آمدن سایت اجرا می شود ، صفحه _AppStart :

شما معمولا بیشتر کدهای برنامه نویسی را درون خود صفحات ASP.Net می نویسید . برای مثال ، اگر یک صفحه دارای کادر متنی برای دریافت اطلاعات باشد ، کد پردازش کننده اطلاعات کادر را درون همان صفحه تعیین می کنید .
اما می توانید در شاخه اصلی سایت ASP.Net خود ( پوشه root ) ، صفحه ای به نام _AppStart ایجاد نمایید ، که کدهای درون این صفحه ، قبل از اینکه سایت بالا آمده و به اصطلاح Run شود ، اجرا می شوند . از این صفحه می توان برای تعیین کدهای که در مرحله آغازین کار می خواهید اجرا شوند ، مثل معرفی متغیرهای سراسری در سطح برنامه ، شمارندها و ... استفاده نمود .
چند نکته را راجع به این صفحه به خاطر داشته باشید :

  1. فایل _AppStart ، بایستی دارای همان پسوندی باشد ، که سایر فایل های سایت شما دارند . مثلا aspx , cshtml , vbhtml , ... .
  2. فایل _AppStart در ابتدای نام ، دارای پسوند ( _ ) می باشد ، به همین دلیل ، همانطور که قبلا اشاره کردیم ، اینگونه فایل ها در مرورگر قابل اجرا و باز شدن نیست .

فایلی که قبل از باز شدن یک صفحه اجرا می شود ، صفحه _PageStart :

دقیقا همانند صفحه _AppStart ، که در قسمت قبل تشریح کردیم ، می توانید درون هر پوشه سایت ASP.Net خود ، فایلی را قرار دهید که قبل از اجرای هر صفحه ای درون آن ، اجرا شود .
توجه داشته باشید که در هر پوشه ، فقط یک فایل به نام _PageStart می توانید تعیین کنید .
موارد استفاده از این صفحه می تواند تعیین یک قالب ( فایل Layout ) برای صفحات آن پوشه و یا چک کردن اینکه کاربر در سایت ورود یا Log In کرده یا خیر . همچنین از این فایل برای تعریف کلاس ها و کدهای مشترک بین صفحات استفاده کرد
چند نکته را راجع به این صفحه به خاطر داشته باشید :

  1. فایل _PageStart ، بایستی دارای همان پسوندی باشد ، که سایر فایل های همان پوشه دارند . مثلا aspx , cshtml , vbhtml , ... .
  2. فایل _PageStart در ابتدای نام ، دارای پسوند ( _ ) می باشد ، به همین دلیل ، همانطور که قبلا اشاره کردیم ، اینگونه فایل ها در مرورگر قابل اجرا و باز شدن نیست .

تشریح نحوه عملکرد صفحات مشترک در صفحات ASP.Net :

دیاگرام زیر ، نحوه کارکرد و ارتباط بین فایل های مشترک با سایر صفحات یک وب سایت ASP.Net را نشان می دهد . به آن دقت نمایید ، در ادامه توضیحات لازم را ارائه خواهیم داد :

دیاگرام تشریح کننده نحوه کارکرد صفحات مشترک Global Pages در ASP.Net

هنگامی درخواست اجرای یک سایت به موتور پردازشگر ASP.Net می رسد ، ابتدا چک می کند که آیا سایت دارای فایل _AppStart است یا خیر . اگر این فایل وجود داشت ، به دلیل اینکه این درخواست ، اولین درخواست برای اجرای سایت است ، فایل را اجرا می کند . در غیر اینصورت به سراغ بقیه فایل های سایت می رود . توجه داشته باشید در درخواست های بعدی ، این فایل نه چک و نه اجرا می شود .
همچنین ASP.Net چک می کند آیا در پوشه آن صفحه ، فایل _PageStart نیز وجود دارد یا خیر ، که در صورت وجود آن نیز اجرا شده . در غیر اینصورت صفحه درخواستی اجرا می شود .
اگر شما توسط متد ( )RunPage مشخص کنید که کد صفحه _PageStart در کجای صفحه اجرا شود ، برنامه تا رسیدن به آن خط دستور صبر کرده و سپس فایل را اجرا می کند .
در غیر اینصورت فایل _PageStart قبل از اجرای صفحه ، اجرا می شود .راجع این مطلب سوال یا اشکالی دارید ؟! آن را در انجمن سایت مطرح نمایید ...         >>>>>  ورود به انجمن تخصصی


نطر خودتان درباره این صفحه را با ما در میان گذاشته و در صورت تمایل از Developer1 حمایت نمایید :

آیا مطالب این صفحه برای شما مناسب و مفید بوده است :

نام :                 
آدرس Email :    
 
نظر شما :  
 
سوال امنیتی : پایتخت ایران ؟      
حمایت از سایت Developer1