آموزش ASP.Net   >   کنترل های استاندارد   >   کنترل ListBox

کنترل ListBox :

از این کنترل برای نمایش لیستی از آیتم های مورد نظر به کاربر استفاده می شود . بنابر نیاز می توان امکانی فراهم نمود تا کاربر یک یا چند آیتم را از کنترل List Box انتخاب نماید .
فرق کنترل List Box با کنترل Drop Down List این است که کنترل Drop Down List در هر لحظه فقط یک آیتم به کاربر نشان داده و همچنین کاربر فقط یک آیتم را در آن واحد می تواند انتخاب نماید . اما در کنترل List Box می توان چندین آیتم را به کاربر نشان داد و او نیز می تواند یک یا چندین عدد از آنها را انتخاب نماید .
برای مثال فرض کنید در فرم ثبت نام دانشگاه می خواهید لیستی از درس ها را به کاربر ارایه کرده تا وی چند آیتم آن را انتخاب کند . در این حالت از کنترل List Box استفاده می کنیم .
شکل کلی تعریف و نمایش کنترل ListBox در صفحه های ASP.Net به صورت زیر است :

Syntax <asp:ListBox ID="ListBox2" runat="server" Rows="1" >
    <asp:ListItem>HTML</asp:ListItem>
    <asp:ListItem>CSS</asp:ListItem>
    <asp:ListItem>ASP.Net</asp:ListItem>
</asp:ListBox>

نحوه قرار دادن یک کنترل ListBox بر روی صفحه ASP.Net :

 1. ابتدا یک صفحه ASP.Net در محیط Visual Studio ایجاد کرده و یا صفحه از قبل طراحی شده خود را باز کنید .
 2. از منوی Toolbox و از قسمت کنترل های Standard یک کنترل ListBox را کشیده و روی صفحه قرار دهید .
 3. همجنین می توانید به صورت مستقیم در فسمت کدنویسی Source صفحه کد مربوط به کنترل را تایپ نمایید .

موارد استفاده از کنترل ListBox :

بطور کلی از کنترل ListBox می توان در موارد زیراستفاده کرد :

 1. نمایش چندین آیتم مختلف به کاربر .
 2. اتصال کنترل List Box به یک فیلد بانک اطلاعاتی و نمایش اطلاعات آن .
 3. تشخیص آیتم های انتخاب شده از سوی کاربر و برنامه ریزی بر مبنای گزینه های انتخاب شده .
 4. تعیین یکسری گزینه های انتخاب شده از قبل برای نمایش به کاربر .

نحوه کار با کنترل ListBox :

همانطور که گفتیم از کنترل فوق برای نمایش یک یا چندین آیتم به کاربر استفاده می شود . شما می توانید ظاهر و اندازه کنترل List Box را از راه های زیر تعیین نمایید :

 1. تعداد آیتم یا سطرهایی که نمایش داده شوند : شما می توانید تعیین کنید که کنترل در هر لحظه چند آیتم از آیتم های موجود خود را نمایش دهد . اگر تعداد آیتم های کنترل بیش از تعدادی باشد که نمایش می دهد در کنار آن Scroll bar قرار می گیرد تا بین آیتم ها حرکت کنید .
 2. تعیین ارتفاع و عرض برای کنترل : شما می توانید ارتفاع و عرض کنترل را بر مبنای پیکسل تعیین نمایید . در این حالت کنترل تعداد سطرهای تعیین شده برای نمایش را نادیده گرفته و به هر انندازه که جا داشته باشد آیتم نشان خواهد داد . البته برخی از مرورگرها ممکن است از ارتفاع و عرض کنترل List Box پشتیبانی نکنند .

چگونگی تعیین آیتم ها برای کنترل List Box :

هر یک از آیتم های کنترل  ListBox بوسیله یک تگ < ListItem > درون تگ باز و بسته کنترل تعیین می شود . به عبارت دیگر کنتر ListBox یک ظرف نگهدارنده برای عناصر ListItem خود است . ویژگی ها و خواص هر آیتم نیز درون تگ < ListItem > مربوط به آن تعیین می شود .
این خواص عبارتند از :

 1. Text : تعیین کننده متنی است که برای آیتم در کنترل نمایش داده می شود .
 2. Value : این پارامتر مقدار مرتبط با آیتم را تعیین می کند . بوسیله این خاصیت می توانید مقداری برای کنترل در نظر بگیرید بدون اینکه آن را نمایش دهید .
  برای مثال فرض کنید که متن آیتم را نام دانشجو و مقدار در نظر گرفته برای آن شماره دانشجویی وی انتخاب می کنید . در کدهای برنامه نویسی از مقدار Item استفاده می شود .
 3. Selected : این خاصیت از نوع True یا False بوده و تعیین می کند آیا آیتم مورد نظر در حال حاضر انتخاب شده یا خیر .

برای کار با آیتم های کنترل و برنامه نویسی برای آنها شما باید با مجموعه Item Collection کنترل کار کنید . این مجموعه یک Collection استاندارد Asp.Net است و شما می توانید با کد نویسی به آن اعضای جدید اضافه کرده و یا اعضای موجود را ویرایش و حذف کنید .
در بخش جداگانه ای به تشریح نحوه کار با این مجموعه خواهیم پرداخت .

اتصال کنترل به پایگاه داده :

در بخش قبل اشاره کردیم که شما می توانید کنترل List Box را به یک بانک اطلاعاتی متصل کنید . در این حالت کنترل آیتم های خود را از بانک اطلاعاتی دریافت کرده و نمایش می دهد . کنترل List Box توانایی نمایش مقادیر یک فیلد بانک اطلاعاتی را دارد .
ولی شما می توانید خاصیت Value آن را نیز بر یک فیلد دیگر متصل کنید تا مقدار را از بانک اطلاعاتی دریافت کرده ولی نمایش ندهد . برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه اتصال یک کنترل ListBox  به بانک اطلاعاتی بروید .راجع این مطلب سوال یا اشکالی دارید ؟! آن را در انجمن سایت مطرح نمایید ...         >>>>>  ورود به انجمن تخصصی


نطر خودتان درباره این صفحه را با ما در میان گذاشته و در صورت تمایل از Developer1 حمایت نمایید :

آیا مطالب این صفحه برای شما مناسب و مفید بوده است :

نام :                 
آدرس Email :    
 
نظر شما :  
 
سوال امنیتی : پایتخت ایران ؟      
حمایت از سایت Developer1