آموزش ASP.Net   >   کنترل های استاندارد   >   کنترل Panel

کنترل Panel :

از کنترل Panel می توانید به عنوان یک ظرف و نگهدارنده برای سایر کنترل های Asp.Net استفاده نمایید . کنترل ها و متن هایی که درون یک کنترل Panel قرار دهید با همدیگر یک گروه واحد را تشکیل می دهند . از کنترل Panel معمولا برای دسته بندی کنترل ها و یا اضافه کردن کنترل ها به صفحه در هنگام اجرا استفاده می شود .

شکل کلی تعریف و نمایش کنترل PlaceHolder در صفحه های ASP.Net به صورت زیر است :

Syntax <asp:Panel ID="Panel1" runat="server" BorderStyle="Solid" >
</asp:Panel>
 

 

نحوه قرار دادن یک کنترل Panel بر روی صفحه ASP.Net :

 1. ابتدا یک صفحه ASP.Net در محیط Visual Studio ایجاد کرده و یا صفحه از قبل طراحی شده خود را باز کنید .
 2. از منوی Toolbox و از قسمت کنترل های Standard یک کنترل Panel را کشیده و روی صفحه قرار دهید .
 3. همجنین می توانید به صورت مستقیم در فسمت کدنویسی Source صفحه کد مربوط به کنترل را تایپ نمایید .

موارد مهم کاربرد کنترل Panel :

در لیست زیر موارد مهم و پرکاربرد کنترل Panel را تشریح کرده ایم :

 1. ظرف نگهدارنده برای کنترل هایی که بصورت دینامیکی به صفحه اضافه می شوند : از کنترلPanel  می توانید به عنوان یک ظرف و یا نگهدارنده برای نمایش کنترل هایی که در زمان Run Time به صفحه اضافه می شوند استفاده می کنید .
 2. گروه بندی کنترل ها و تگ ها : شما می توانید کنترل ها و تگ های Html مورد نظر خود را به وسیله یک کنترل Panel دسته بندی و گروه بندی نمایید .سپس با اعمال یک ویژگی به کنترل Panel آن گروه را نیز تغییر دهید .
  برای مثال می توانید با تغییر مقدار خاصیت Visible یک کنترل Panel به مقدار False آن گروه از کنترل های موجود در کنترل را به یکباره مخفی کنید .
 3. ایجاد فرم های دریافت اطلاعات با کلید پیش فرض :  شما می توانید بوسیله یک کنترل Panelو قرار دادن کادرهای متن (Text Box ) و دکمه فرمان (Butten) درون آن یک فرمو رود اطلاعات بسازید . سپس می توانید یک کنترل پیش فرض برای فرم خود تعیین نمایید . برای این منظور باید مقدار خاصیت کنترل Panel را برابر ID کنترل که می خواهید کنترل پیش فرض باشد قرار دهید. در این صورت اگر کاربر در هنگام تایپ در هر یک از کنترل های کادر متن دکمه Enter را بزند معادل فشردن دکمه ارسال فرم است و فرم Submit می شود .
 4. اضافه کردن Scrollbars  به برخی کنترل های Asp.Net : برخی کنترل های Asp.Net همانند Tree View بصورت پیش ساخته Scroll bars ندارند . شما می توانید با قرار دادن اینگونه کنترل ها در یک کنترل Panel برای آن Scroll bars ایجاد کنید . برای این منظور بایستی کنترل خود را در کنترل Panel قرار داده سپس بوسیله خواص Hight و Width طول و عرض مشخصی را برای کنترل تعیین کرد و سپس مقدار خاصیت Scroll bars آن را برابر با مقدار مورد نظر قرار دهید .
 5. ایجاد فضای دلخواه بر روی صفحه :شما می توانید از کنترل Panel برای ایجاد فضای خاصی بر روی صفحه استفاده کنید که ویژگی های ظاهری و یا عملکرد خاصی داشته باشند . برای مثال :
  • دسته بندی کنترل ها و قرار دادن آنها در یک کادر همراه با عنوان : شما می توانید با تعیین یک مقدار برای خاصیت GropinText کنترل Panel یک عنوان برایش بسازید . در این حالت کنترل دارای یک کادر حاشیه و یک عنوان درباره خود خواهد بود .
   مثال <asp:Panel ID="Panel1" runat="server" GroupingText="Controls" >
          <asp:TextBox ID="TextBox1" runat="server" Width="30px" />
          <asp:Button ID="Button1" runat="server" Text="Click " />
   </asp:Panel>
    


  • ایجاد فضاهای خاصی برای صفحه که دارای ویژگی های خاصی مثل رنگ پس زمینه یا خطوط حاشیه هستند .


راجع این مطلب سوال یا اشکالی دارید ؟! آن را در انجمن سایت مطرح نمایید ...         >>>>>  ورود به انجمن تخصصی


نطر خودتان درباره این صفحه را با ما در میان گذاشته و در صورت تمایل از Developer1 حمایت نمایید :

آیا مطالب این صفحه برای شما مناسب و مفید بوده است :

نام :                 
آدرس Email :    
 
نظر شما :  
 
سوال امنیتی : پایتخت ایران ؟      
حمایت از سایت Developer1