Ajax چگونه کار می کند ؟

کاربرد و نحوه کارکرد Ajax :

همانطور که در بخش قبل به معرفی Ajax پرداختیم ، با مفهوم کلی این تکنیک آشنا شدید . در این بخش می خواهیم به تشریح کاربرد و نحوه کارکرد تکنیک ایجکس بپردازیم .

همانطور که در هنگام کار با صفحاتی که با زبان های سمت سرور ، مثل ASP.Net یا PHP طراحی شده اند متوجه شده اید ، زمانی که در این صفحات تغییری ایجاد نموده و یا مثلا کنترلی را کلیک نمایید ، صفحه به طور کامل ( حتی بخش هایی که تغییر نکرده اند ) به سرور ارسال شده و در واقع صفحه مجدد لود می شود . سپس در اجرای جدید صفحه نتیجه تغییر ایجاد شده نمایان می شود .
تصور کنید شما به طور مداوم می خواهید محتویات یک صفحه را تغییر دهید ، با هر بار ایجاد تغییر و ارسال کل صفحه به سرور ، چند مشکل عمده به وجود می آید :

  1. با ارسال کل حجم صفحه ( به جای بخشی که فقط تغییر کرده است ) و افزایش حجم اطلاعات مبادله شده ، مدت زمان فرایند پردازش افزایش یافته و باعث اتلاف وقت کاربر می شود .
  2. باعث افزایش ترافیک سرور می شود .
  3. باعث مصرف پهنای باند و مدت زمان بیشتر اینترنت می شود .
  4. در فرایند گسترده ایجاد تغییرات و ارتباط با سرور ، صفحه مرتبا لود و فراخوانی می شود .

اما برای این مشکلات باید چه کار کرد ؟
تکنیک Ajax برای حل این مشکلات ابداع شد . تکنیک ایجکس مانع ارسال کل صفحه به سرور و فراخوانی آن در هنگام تغییر در یک بخش از صفحه می شود .
دیاگرام زیر نشان دهنده نحوه کار Ajax است . به فرایند آن دقت نمایید :

Ajax چگونه کار می کند ؟

به تشریح دیاگرام بالا می پردازیم .
هنگامی که تغییری در یک بخش از صفحه ایجاد می شود ، Ajax اطلاعات بخشی که تغییر کرده را بدون لود شدن صفحه و ارسال کامل آن به سرور ، توسط یک درخواست HttpRequest و توسط یک شی XMLHttpRequest در یک عملیات پشت پرده به سرور ارسال می کند .
سرور اطلاعات دریافتی را پردازش کرده و نتیجه را به صفحه ارسال می کند .
مرورگر اطلاعات ارسالی از سرور را دریافت و با Java Script پردازش می کند . سپس تغییرات لازم را در بخش تغییر کرده اعمال نموده و محتویات آن را به روز می کند .


یک مثال آشنا از کاربرد Ajax :

یکی از موارد کاربرد Ajax که حتما در گذشته با آن برخورد کرده اید و شاید نمی دانستید چگونه کار می کند ، قابلیت Suggest در موتور جستجوی گوگل است . هنگامی که شما یک حرف را در کادر موتور گوگل وارد می کنید ، یک عملیات پردازش انجام شده و به شما کلماتی که با حرف یا حروف وارد کرده شما ، شروع می شوند را در یک کادر نمایش می دهد . این عملیات توسط تکنیک ایجکس انجام می شود .

راجع این مطلب سوال یا اشکالی دارید ؟! آن را در انجمن سایت مطرح نمایید ...         >>>>>  ورود به انجمن تخصصی


نطر خودتان درباره این صفحه را با ما در میان بگذارید :

آیا مطالب این صفحه برای شما مناسب و مفید بوده است :

نام :                 
آدرس Email :    
 
نظر شما :        
سوال امنیتی : پایتخت ایران ؟