• نام مقاله : کودکی 10 ساله با درآمد 300 ميلیون دلار در ماه
 • موضوع مقاله : دنيای وب و اينترنت
 • نويسنده / ارسال کننده مقاله : Developer Stuido
 • تاريخ ارسال مقاله : 24 / 04 / 1388
 • نوع مقاله : اقتباسی
 • منبع / مرجع مقاله : ماهنامه اينترنت - شماره 34 - آبان و آذر 87 - صفحه 45
 • آدرس : www.netmag.ir


کودکی 10 ساله با درآمد 300 ميلیون دلار در ماه

ده سال پيش درست در هفتم سپتامبر 1998 ، دو فارغ التحصيل جوان دانشگاه استنفورد به نام های لری پيچ ( Larry Page ) و سرگی برين ( Sergei Brin ) تصميم گرفتند تا از ايده ناب خود در زمينه جستجو استفاده کرده و از آن پولی در بياورند . اين دو دوست شرکتی با نام Google را که در آن زمان بسيار عجيب و نا مانوس به نظر می رسيد را تاسيس کردند .
مسلما هيچ کس آن روز تصور نمی کرد که اين دو جوان با شرکت جديدشان انقلابی در تجارت IT راه بياندازند . تجارتی که امروز و پس از گذشت ده سال از تاسیس آن سود ماهانه ای در حدود سیصد میلیون دلار دارد . تنها در فاصله بين ماه های ژوئن و آوريل سال 2008 ( یعنی 4 ماه ) ، درآمد گوگل بالغ بر 7/5 میليارد دلار بود که از اين ميزان حدود 25/1 میليارد دلار سود خالص بوده است .
جالب اينجاست که قسمت اعظمی از اين درآمد از محل تبليغات اينترنتی است که گوگل از طريق واسطه گری در معرفی شرکت های مختلف به جستجوگران به دست می آورد . امروزه گوگل سرویس ها و محصولات زیادی را در اختیار کاربران قرار می دهد . اما آن چيزی که باعث پيشرفت گوگل شده است ، همان ايده اوليه جستجو بوده که در ذهن لری و سرگی بوده است .
گوگل در وادی جستجوی اينترنتی تا جايي پيشرفت که چتانچه امروزه وقتی شما در اینترنت می گرديد در واقع " جستجو " نمی کنيد ، بلکه " گوگل " می کنيد ! به عبارت ديگر کلمه گوگل در برخی از دائره المعارف ها و لغت نامه ها به معنی جستجو شناخته شده است . درست مثل دستمال کاغذی های کلينکس که باعث شد تا نام کلينکس به جای دستمال کاغذی در بيشتر جاها استفاده شود . در حالی که کلينکس نام شرکتی است که محصول دستمال کاغذی دارد و يا زيراکس که اولين شرکتی بود که امکان کپی کردن را فراهم کرد و امروزه به جای واژه کپی کردن از کلمه زيراکس در بسیاری از جاها استفاده می شود .
چنانچه گفته شد ، قسمت زيادی از درآمد گوگل مربوط می شود به درآمدهای تبليغاتی آن . دو نرم افزار Adwords و Adsense عامل اين همه موفقيت اند . Adwords که در قسمت سمت راست صفحه جستجوی شما ظاهر می شود و تبليغاتی در مورد کلمه مورد جستجوی شما ارائه می دهد و Adsense که امکان انتشار تبليغات هوشمند گوگل در سايت های ديگران را فراهم می سازد .
يکی ديگر از مهمترين عوامل موفقيت گوگل در زمينه تبليغات اين است که کسب پول بيشتر را ، مستقيما در نحوه تبليغات دخالت نمی دهد . به عبارت ديگر اگر شما حتی حاضر باشيد صدها برابر به گوگل پول دهيد ، که آگهی تبليغاتی شما را در کنار صفحه جستجو به نمايش درآورد ، چنين کاری را نمی کند ! شايد با خود بگوييد مگر چنين چيزی ممکن است ؟! هر شرکتی هر چه بيشتر پول بدهيد شما را بيشتر تحویل می گيرد . اما جالب است بدانيد عامل موفقيت ، حداقل در مورد گوگل بر عکس اين بوده است . گوگل آگهی شرکتی را در کنار صفحه جستجو به نمايش می گذارد که بيشترين تناسب و پوشش اطلاعاتی را با کلمه مورد جستجو داشته باشد . به اين ترتيب با کليک کردن بر روی لينک های تبليغاتی ، کاربر با سايتی مواجه می شود که با موضوع مورد نظرش بيشترين هم خوانی را دارد و در نتيجه از اين کليک و صرف وقت بهره بيشتری خواهد برد . اين کار گوگل باعث می شود تا کاربری که از کليک بر روی لينک تبليغاتی بهره مند شده است ، به تبليغات گوگل اعتماد کرده و در جستجوهای بعدی ، حتما بر روی اين لينک ها کليک کند . هر چه تبلغات با استقبال بيشتری از طرف کاربران مواجه شود ، پول بيشتری هم نصيب گوگل خواهد شد . به دعبارت ديگر ، گوگل با يک هوشمندی مثال زدنی ، از درآمدی که هر کسی به نظرش می رسد و جزو آرزوهای همه صاحبان سايت هاست ، چشم پوشی می کند تا چندين برابر آن را از طريق جذب اعتماد مخاطبين به دست بياورد .
با تمام اين اوصاف و قدرت واقعی گوگل که همان الگوريتم جستجوی سايت محسوب می شود ، برخی از منتقدان گوگل معتقدند که گوگل يک شرکت تک بعدی و تک محصولی محسوب می شود و هر آن ممکن است شرکتی با ارائه ايده ای بهتر بتواند جای گوگل را تصاحب کرده و خود به جای آن بنشيند . اما با اين وجود و طی ده سال گذشته نه تنها از محبوبيت گوگل کاسته نشده است ، بلکه هر روز بر محبوبيت آن افزوده می شود

هدف گوگل :

صاحبان و گردانندگان گوگل معتقدند که تمامی جاه طلبی های آنان در زمينه تسخير جستجو در دنيای مجازی و کسب درآمد از اين راه ختم نمی شود . آنان منشوری دارند که در آن می گويند : " هدف شرکت سازماندهی اطلاعات جهان و فراهم کردن امکان دسترسی به اين اطلاعات در سراسر جهان است . "
آنان برای هر گونه کاربری در اينترنت که مورد نياز کاربران است ، ابزاری ارائه کرده و يا در حال طراحی چنين ابزاری هستند . بخشی از مهمترين ابزار های اختصاصی گوگل به شرح زير است :

 • Gmail : ابزاری برای کنترل ، دسته بندی ، دريافت و ارسال نامه های الکترنيکی .
 • Picasa : ابزاری برای ويرايش تصاوير .
 • Google Docs : ابزای برای ويرايش ، ايجاد
 • و ضبط فايل های متنی ( نظير Word در مايکروسافت ) و صفحات گسترده ( نظير Ecxel در مايکروسافت ) به صورت آنلاين .
 • YouTube : ابزاری برای به اشتراک گذاری کليپ های تصويری .
 • Blogger : ابزاری برای ثبت ويرايش وبلاگ .
 • Google Map & Earth : ابزاری برای جستجو در نقشه شهرها و سرتاسر جهان .
 • Chrome : ابزاری برای مرور صفحات اينترنتی ( مانند IE و Firefox ) .
 • Android : سيستم عاملی برای موبايل های هوشمند .

شايد اين ابزارها در ظاهر تنها امکاناتی باشد که گوگل در اختيار کاربران خود قرار می دهد ، اما جالب تر از آن بهره ای است که گوگل از اين ابزارها می برد . گوگل با ارائه اين قبيل ابزار رايگان به کاربران ، اين امکان را برای خود فراهم می کند تا هر چه بيشتر از سلايق و احتياجات کاربران مطلع شده و از اين طريق اطلاعات فوق العاده ای را به دست آورد . به عنوان مثال تصور کنيد شخصی را که برای رد و بدل کردن نامه های اداری و تجاری خود از Gmail استفاده می کند ، در واقع بدون اينکه خود بخواهد به گوگل اعلام می کند که در چه زمينه ای فعاليت می کند ، اين روزها دنبال چه محصولی می گردد ، چه پارامترهایی برایش از اهميت ويژه برخوردارند و ... . آيا شما فکر نمي کنيد اين قبيل اطلاعات ، همان اطلاعاتی هستند که توليد کننده اين قبيل محصولات هزينه های زيادی برای به دست آوردن آنها صرف می کند ؟ هر چند که صاحبان گوگل همواره قول داده اند که اطلاعات شخصی افراد را در اختيار هيچ مرجعی قرار نخواهند داد ، اما برای کسب درآمد نيازی به اطلاعات شخصی افراد نيست . بلکه تنها با دسته بندی اين قبيل اطلاعات ، گوگل به مراجعان خود کمک می کند تا روی لينک هایی کليک کنند که پوشش بيشتری روی اطلاعات مورد نظر آنها دارد . با اين کار ضمن راضی نگه داشتن جستجو گر و رساند مشتريان واقعی تر به ارائه کنندگان محصولات و سرويس ها ، باعث رضايت تامين کنندگان شده و در نهايت درآمد بيشتر و تضمين شده تری را برای خود به ارمغان می آورد .