مقدمه CSS

معرفی CSS :

CSS مخفف عبارت ( Cascading Style Sheet ) است .
از CSS ، برای قالب دهی و اعمال خواص مورد نظر به عناصر و تگ های موجود در صفحات HTML استفاده می شود .
با استفاده از امکانات CSS ، می توان صفحات HTML را با سرعت ودقت بيشتری طراحی کرد و باعث کاهش حجم کد نويسی می شود .
توسط خواص CSS ، می توان ظاهر ، رنگ ، نحوه نمايش ، موقعيت قرار گيری ، تراز بندی افقی و عمودی و ... را برای عناصر HTML تعيين کرد .

توجه ! : قبل از مطالعه بخش CSS ، شما بايد به طور کامل با زبان برنامه نويسی HTML و بخصوص تگ < style > آشنا باشيد . برای مطالعه زبان HTML ، به بخش آموزش HTML و برای مطالعه تگ < style > ، به قسمت آموزش تگ < style > در HTML برويد .


دليل استفاده و کاربرد CSS :

در اينجا با اشاره به يک موضوع کلی ، دليل استفاده از CSS را بيان می کنيم :

همانطور که می دانيد صفحات HTML ، از عناصر مختلفی مثل پاراگراف ، جداول ، عنوان ها و ... غيره تشکيل شده اند . امروزه صفحات وب از حالت ساده و يکنواخت خارج شده و طراحان سعی می کنند تا با استفاده از جلوه های تصويری مثل استفاده از رنگ های مختلف ، حالت های نمايش گوناگون و ... به جذابيت و زيبايي صفحات بيافزايند .
فرض کنيد که ما در صفحات يک وب سايت ، يکسری عنوان ها ، پارگراف ها و جداول داريم که اين عناصر در بيشتر صفحات تکرار شده و دارای ويژگی های يکسانی هستند . به طور مثال برخی از عنوان ها رنگ سبز داشته ، يا بعضی از پاراگراف ها دارای نوع و اندازه خاصي از Font هستند و يا جداول دارای پس زمينه رنگی هستند . در اينجا 2 راه حل جهت تعيين خواص برای اين عناصر وجود دارد :

 1. در درون هر صفحه ، خواص مشترک را در تمام صفحات و در درون تگ های مورد نظر به صورت تکی تعيين کنيم ، که اين مسئله چند اشکال دارد :
  • باعث تکرار شدن خواص مشترک عناصر در تمام صفحات و تگ های مورد نظر می شود .
  • حجم کد نويسی بالا رفته و احتمال خطا افزايش می يابد .
  • سرعت طراحی صفحات بسيار کاهش می يابد .
  • اعمال تغييرات به عناصر بسيار وقت گير بوده و کار زيادی را می طلبد .
 2. ما ابتدا عناصر با خواص مشابه را بر حسب id و class آنها ، در گروه های يکسان قرار می دهيم . سپس در يک فايل Style بيرونی و يا در تگ Style در بخش Head صفحه ، خواص و ويژگی های مشترک را در يکجا برای همه آن گروه ها تعريف کرده و سپس هر يک از عناصر را به گروه مورد نظر ارتباط می دهيم . برای آشنايي با روش دسته بندی و ارتباط عناصر در CSS ، به بخش آموزش تگ < style > در HTML برويد .
  انجام روش دوم ، اشکالات روش اول را برطرف کرده و باعث می شود تا :
  • خواص مشابه در عناصر و تگ ها تکرار نشود .
  • حجم کد نويسی کاهش يافته و احتمال خطا کمتر می شود .
  • سرعت طراحی صفحات افزايش می يابد .
  • اعمال تغييرات به صفحات بسيار سريع و راحت صورت می گيرد .

راهنماي مطالعه بخش CSS :

در اين بخش ، ما خواص مختلف CSS را در دسته های جدا قرار داده ايم . در هر صفحه ابتدا به معرفی انواع خواص پرداخته ، سپس در جدول خواص انواع حالت های ممکن برای آن خاصيت را شرح داده ايم .
همچنين سعی شده با با ارائه مثال های واقعی در جدول Example ، با ارائه کد اصلی برنامه و خروجی واقعی که به صورت اکتيو توسط مرورگر توليد می شود ، نکات توضيح داده شده را در عمل نشان دهيم .

توجه ! : تمام مثال های بخش آموزش HTML ، براساس استانداردهای نرم افزار Microsoft Visual Studio طراحی و توسط مرورگر های مطرح Internet Explorer و FireFox تست شده است .راجع این مطلب سوال یا اشکالی دارید ؟! آن را در انجمن سایت مطرح نمایید ...         >>>>>  ورود به انجمن تخصصی


نظر خودتان درباره این صفحه را با ما در میان بگذارید :

آیا مطالب این صفحه برای شما مناسب و مفید بود ه است :

نام :                 
آدرس Email :    
 
نظر شما :  
 
سوال امنیتی : جمع سه + پنج چنده ؟