آموزش CSS 3 - روش نوین قالب بندی صفحات وب

مقدمه و معرفی CSS 3 :

در بخش آموزش CCS قبلی در سایت ( CSS 2 ) ، به معرفی و آموزش روش قالب بندی صفحات وب با استفاده از استانداردهای CSS 2 پرداختیم . در آن بخش آموزشی درباره مفهوم CSS ، دلیل کاربرد آن و چگونگی استفاده از خواص CSS در صفحات وب پرداختیم . CSS 2 که ورژن قدیمی این زبان است تحولی نوین در طراحی صفحات وب به وجود آورد ، ولی نقص ها و کمبودهایی زیادی نیز داشت . از این رو طراحان استانداردهای وب تصمیم گرفتند تا ورژن جدیدی از این زبان را ایجاد نمایند تا کمبودهای ورژن قبلی را برطرف نمایند . بنابراین CSS 3 متولد شد .

CSS 3 روش نوین قالب بندی صفحات وب است که بیشتر خواص های CSS 2 را شامل شده و خواص جدید و بسیار جالبی به آن اضافه شده است .
بنابراین در این بخش جدید آموزش CSS 3 ، ما فقط به معرفی خواص و قابلیت های جدیدی که در این ورژن گنجانده شده است می پردازیم و با کلیت کار با CSS کاری نداریم .
چنانچه شما اطلاعاتی راجع به CSS و نحوه استفاده از آن ندارید ، ابتدا به بخش آموزش CSS و بخش آموزش تگ < style > در HTML رفته و آنها را مطالعه فرمایید .


خواص جدید CSS 3 :

در CSS 3 ، خواص جالب و کاربردی زیادی اضافه شده است . از جمله این خواص می توان به خطوط حاشیه با گوشه های منحنی ، افکت سایه برای خطوط حاشیه عناصر و یا استفاده از چندین عکس همزمان در پس زمینه یک عنصر نام برد .
در مثال زیر خاصیت جدید خطوط حاشیه با گوشه های منحنی را نشان داده ایم . نمایش صحیح خروجی به ورژن مرورگر شما بستگی دارد .

An exaplme of new CSS 3 Utilities

در بخش های بعدی آموزش به معرفی و نحوه استفاده از این خواص پرداخته ایم .


نگرانی از پشتیبانی از CSS 2 :

هیچ نگرانی برای پشتیانی از خواص قبلی CSS 2 در CSS 3 وجود ندارد . تمام این خواص و امکانات در ورژن CSS 3 لحاظ شده و مرورگرهای مطرح از آنها به طور کامل پشتیبانی می کنند . CSS 3 فقط امکانات جدید و بی نظیری را در اختیار ما قرار داده است .


نکاتی راجع به نحوه آموزش CSS 3 :

در این بخش آموزشی ، ابتدا به معرفی خواص جدید پرداخته و سپس سعی شده تا با ارایه مثال های عملی و سورس کد آنها ، کاربردشان را به صورت اکتیو توسط مرورگر نشان دهیم .
تمامی مثال ها و مطاب این بخش بر اساس استاندارهای مرجع های آموزشی رسمی این زبان طراحی شده و با مرورگر های مطرح IE , Opera , FireFox و Chrome تست شده اند .
به این بخش یک قسمت جدید نیز اضافه کرده ایم که در آن پشتیانی یا عدم پشتیبانی مرورگرهای مطرح از خواص ذکر شده را بررسی کرده ایم .



راجع این مطلب سوال یا اشکالی دارید ؟! آن را در انجمن سایت مطرح نمایید ...         >>>>>  ورود به انجمن تخصصی


نظر خودتان درباره این صفحه را با ما در میان بگذارید :

آیا مطالب این صفحه برای شما مناسب و مفید بوده است :

نام :                 
آدرس Email :    
 
نظر شما :  
 
سوال امنیتی : پایتخت ایران ؟