خانه دانلود خبرنامه سفارش سایت درباره ما ارتباط با ما حمایت از ما تبلیغات

درس سوم : بررسی ابزار و محیط کدنویسی در سی شارپ #C

مقدمه

در این بخش،به بررسی ابزارهای مورد نیاز جهت نوشتن کدها و برنامه های #C خواهیم پرداخت.قبلا به این مسئله اشاره کردیم که c# بخشی از چهارچوب کاری .Net می باشد،بنابراین قبل از بررسی ابزارهای کدنویسی #C چگونه با چهارچوب کاری .Net در ارتباط است.

معرفی چهارچوب کاری ( Net FrameWork. )

چهارچوب کاری .Net ، پلتفرم گسترده است که امکان نوشتن نرم افزارهایی گوناگون زیر را به شما میدهد :
  • نرم افزارهای تحت ویندوز.
  • نرم افزارهای تحت وب.
  • وب سرویس ها.
نرم افزارهای .Net ،نرم افزارهایی هستند که برروی چندین پلتفرم مختلف قابل اجرا میباشند.این چهارچوب به گونه ای طراحی شده است که میتوان از زبان های مختلفی مثل C، C++، VB ، Jscript و ... برای نوشتن کد و ارتباط با آن استفاده نمود.
چهارچوب کاری .Net ،مشکل از یک کتابخانه گسترده از کدها و کلاسهای آماده است که میتواند توسط زبانهای کلاینت مثل #C مورد استفاده قرار بگیرد.لیست زیر برخی از مهمترین اجزای چهارچوب کاری .Net را معرفی میکند:

لیست اجزا

برای آشنایی با هریک از آیتم های لیست فوق و کاربرد آنها به بخش آموزش ASP.Net مراجعه نمایید.

معرفی محیط های توسعه (IDE ) برای #C

مایکروسافت ابزارهای مختلف زیر را جهت نوشتن برنامه های #C ایجاد کرده است:
  • Microsoft Visual studio
  • Visual #C Express
  • Visual Web Developer
دو ابزار آخر لیست رایگان بوده و میتوانید آنها را از لیست های مایکروسافت دریافت کنید.به وسیله این ابزارها،قادر خواهید بود همه نوع برنامه های #C از برنامه های ساده چند خطی تا برنامه های جامع را بنویسید.
شما همچنین میتوانید کدهای #C خود را در یک ویرایشگر متن ساده مثل Notepad نوشته و سپس در کامپایلر Command-line که جزیی از خود چهارچوب .Net است اجرا کنید.
نرم افزارهای Visual #C Express ، Visual Web Developer نسخه های ساده شده Visual Studio بوده که دارای محیطی یکسان با آن میباشند.این نرم افزار ها بیشتر قابلیتهای Visual studio را دارا بوده وما در این آموزش ها از Visual c# Express استفاده خواهیم کرد. این نرم افزار را میتوانید به رایگان از سایت مایکروسافت دریافت و نصب کنید.

نوشتن برنامه های #C در سیستم عامل های Linvx یا Mac

علی رغم اینکه چهارجوب کاری .Net بروی ویندوز اجرا میشود،نرم افزارهای جایگزین نیز وجود دارند که میتوانید به وسیله آنها در سیستم عاملهای دیگر نیز کدنویسی کنید.
برای مثال نرم افزار Mono یک نسخه این سورس از چهارچوب کاری .Net میباشد.این نرم افزار شامل یک کامپایلر c# بوده که برروی نسخه های مختلف Linux و Mac نصب میشود.برای دریافت این نرم افزار به سایت Mano بروید.
هدف اولیه ایجاد نرم افزار Mano ،صرفا اجرای چهارچوب کاری .Net نبوده بلکه خواسته تا محیطی بهتر جهت کدنویسان Linux فراهم آورد.Mano برروی طیف وسیعی از سیستم عامل ها مثل اندروید ،BSD،ios،OSX،Solaivs و Unix نیز اجرا میشود.
هدف اولیه ایجاد نرم افزار Mano ،صرفا اجرای چهارچوب کاری .Net نبوده بلکه خواسته تا محیطی بهتر جهت کدنویسان Linux فراهم آورد.Mano برروی طیف وسیعی از سیستم عامل ها مثل اندروید ،BSD،ios،OSX،Solaivs و Unix نیز اجرا میشود.