خانه تالار گفتگو دانلود خبرنامه سفارش سایت درباره ما ارتباط با ما حمایت از ما تبلیغات

آموزش JSON با تشریح یک مثال عملی ساده

تشریح یک مثال ساده JSON

در این درس ، به تشریح یک مثال ساده از نحوه تعریف اشیا ( Objects ) در JSON و سپس خواندن و ذخیره کردن آن توسط جاوا اسکریپت می پردازیم . در درس بعدی هم بر روی ساختار ( Syntax ) کدنویسی JSON تمرکز خواهیم کرد .
فرمت JSON ، بسیار شبیه نحوه تعریف اشیای جاوا اسکرییت می باشد . به خاطر همین ، بر خلاف XML که از یک پارسر جداگانه ( Parser ) برای خواندن و فایل های استفاده می کند ، در JSON یک تابع جاوا اسکریپت می تواند اشیای JSON را خوانده و پردازش کند .
به عبارت دیگر ، برای خواندن و بازیابی اطلاعات اشیای JSON ، فقط کافی است درون صفحه وب خود توسط اسکریپت ، یک تابع جاوا اسکریپت تعریف نموده و خودش باقی کارها را انجام می دهد .

مثال عملی کار با جیسون JSON :

مثال : به کد زیر توجه کنید . آن را یکبار خوانده و سپس به بررسی توضیحات هر بخش پرداخته ایم :
syntax
کد
<html>
<body>
  <h2> JSON مقدار دهی و خواندن یک شی داده ای در </h2>
  <p id="demo"></p>
  <script>
    var text = ' { " name " : " John Smith" , " street " : " Oslo West 16 " ,
            " phone " : " 555 1234567 " } ';
    var obj = JSON.parse(text);

    document.getElementById("demo").innerHTML =
    obj.name + "< br>" +
    obj.street + "< br>" +
    obj.phone;
  </script>
</body>
</html>
                  
خروجی

John Smith

Oslo West 16

555 1234567

در این بخش یک تگ < p> یا پاراگراف با id برابر با demo را تعریف کرده ایم تا در انتهای برنامه ، اطلاعات خوانده شده را درون آن ریخته و نمایش دهیم .
در قسمت دوم یک اسکریپت به زبان JavaScript نوشته شده تا ابتدا یک شی JSON را تولید کرده و سپس مقادیر هر یک از خواص آن را خوانده و نمایش دهیم .
در قسمت سوم ، یک شی جدید JSON به نام text را تعریف کرده ایم . این شی دارای 3 خاصیت به نام های name , street , phone می باشد که به هر کدام مقدار دلخواهی داده شده است .
در قسمت جهارم ، توسط متد parse زبان JSON شی متنی text را پردازش کرده و اطلاعات آن را به صورت یک Object درون شی جاو اسکریپتی obj ذخیره کرده ایم . با این کار ، برنامه از این پس می تواند از طریق کدهای جاوا اسکریپت و برنامه نویسی شی گرا به هر یک از خواص شی obj و مقدار آن دسترسی داشته باشد .
در قسمت آخر نیز ، به ترتیب هر یک از خواص شی obj به نام های name , street و phone را خوانده و آنها را با عمل + به هم چسبانده ایم . سپس رشته متنی ایجاد شده را درون HTML تگ پاراگراف demo ریخته و در صفحه نمایش داده ایم .