خانه دانلود خبرنامه سفارش سایت درباره ما ارتباط با ما حمایت از ما تبلیغات

آموزش JSON با تشریح یک مثال عملی ساده

تشریح یک مثال ساده JSON

در این درس ، به تشریح یک مثال ساده از نحوه تعریف اشیا ( Objects ) در JSON و سپس خواندن و ذخیره کردن آن توسط جاوا اسکریپت می پردازیم . در درس بعدی هم بر روی ساختار ( Syntax ) کدنویسی JSON تمرکز خواهیم کرد .
فرمت JSON ، بسیار شبیه نحوه تعریف اشیای جاوا اسکرییت می باشد . به خاطر همین ، بر خلاف XML که از یک پارسر جداگانه ( Parser ) برای خواندن و فایل های استفاده می کند ، در JSON یک تابع جاوا اسکریپت می تواند اشیای JSON را خوانده و پردازش کند .
به عبارت دیگر ، برای خواندن و بازیابی اطلاعات اشیای JSON ، فقط کافی است درون صفحه وب خود توسط اسکریپت ، یک تابع جاوا اسکریپت تعریف نموده و خودش باقی کارها را انجام می دهد .

مثال عملی کار با جیسون JSON :

مثال : به کد زیر توجه کنید . آن را یکبار خوانده و سپس به بررسی توضیحات هر بخش پرداخته ایم :
syntax
کد
<html>
<body>
  <h2> JSON مقدار دهی و خواندن یک شی داده ای در </h2>
  <p id="demo"></p>
  <script>
    var text = ' { " name " : " John Smith" , " street " : " Oslo West 16 " ,
            " phone " : " 555 1234567 " } ';
    var obj = JSON.parse(text);

    document.getElementById("demo").innerHTML =
    obj.name + "< br>" +
    obj.street + "< br>" +
    obj.phone;
  </script>
</body>
</html>
                  
خروجی

John Smith

Oslo West 16

555 1234567

در این بخش یک تگ < p> یا پاراگراف با id برابر با demo را تعریف کرده ایم تا در انتهای برنامه ، اطلاعات خوانده شده را درون آن ریخته و نمایش دهیم .
در قسمت دوم یک اسکریپت به زبان JavaScript نوشته شده تا ابتدا یک شی JSON را تولید کرده و سپس مقادیر هر یک از خواص آن را خوانده و نمایش دهیم .
در قسمت سوم ، یک شی جدید JSON به نام text را تعریف کرده ایم . این شی دارای 3 خاصیت به نام های name , street , phone می باشد که به هر کدام مقدار دلخواهی داده شده است .
در قسمت جهارم ، توسط متد parse زبان JSON شی متنی text را پردازش کرده و اطلاعات آن را به صورت یک Object درون شی جاو اسکریپتی obj ذخیره کرده ایم . با این کار ، برنامه از این پس می تواند از طریق کدهای جاوا اسکریپت و برنامه نویسی شی گرا به هر یک از خواص شی obj و مقدار آن دسترسی داشته باشد .
در قسمت آخر نیز ، به ترتیب هر یک از خواص شی obj به نام های name , street و phone را خوانده و آنها را با عمل + به هم چسبانده ایم . سپس رشته متنی ایجاد شده را درون HTML تگ پاراگراف demo ریخته و در صفحه نمایش داده ایم .