شی Navigator در جاوا اسکريپت - ( تشخيص نوع مرورگر )

شی مرورگر ( navigator ) در جاوا اسکريپت :

شی Navigator ، حاوی اطلاعاتی راجع به نوع مرورگر مورد استفاده کاربر است . اين اطلاعات درباره مرورگری است ، که کاربر در آن لحظه در حال مشاهده صفحه با آن می باشد . اين شی حاوی اطلاعاتی همچون نام مرورگر مورد استفاده ، نسخه ( ورژن ) ، زبان مورد استفاده مرورگر و ... می باشد . اين اطلاعات در موارد مختلفی می تواند مورد استفاده قرار بگيرد ، که در ادامه به معرفی آنها خواهيم پرداخت .
اين شی توسط واژه کليدی navigator در سطح برنامه های اسکريپتی شناخته شده و حالت کلی استفاده آن به صورت زير است :

Syntax navigator.نام خاصيت

در ادامه به معرفی و تشريح خواص و رويدادهای مهم و پر کاربرد اين شی در Java Script می پردازم .


تشخيص نوع مرورگر با استفاده از شی navigator :

يکی از مهمترين کاربردهای شی navigator در جاوا اسکريپت ، تشخيص نوع مرورگر مورد استفاده کاربر در هنگام مشاهده صفحه و نسخه ( ورژن ) آن است . اين مسئله در چند مورد کاربرد دارد ، که به يکی از آنها اشاره می کنم .
مرورگر های وب و همچنين زبان های برنامه نويسی وب از جمله زبان اسکریپتی Java Script در طول زمان تغييرات زيادی داشته اند و ممکن است برخی از مرورگرها و يا يک ورژن خاص آنها از برخی از دستورات Java Script به درستی پشتيبانی نکنند . بنابراين يک طراح وب حرفه ای بايد اين مسئله را مد نظر داشته و برای آن تدابير لازم را اتخاد کند . برای مثال ممکن است يک اسکريپت در مرورگر 6 IE به صورت صحيح اجرا شود ، ولی در مرورگر 5 IE به صورت صحيح اجرا نشود و يا مثلا مرورگر FireFox از يکسری دستورات خاص پشتيبانی نکند ، در حالی که همان کد در IE به صورت صحيح اجرا شود . موارد اختلاف کارایی زيادی بین مرورگرها وجود دارد و بايد همواره اين نکته را به خاطر داشته باشيد .
در اين صورت بايد طراح در زمان نوشتن اسکريپت هایی که امکان بروز خطا ، عدم پشتیبانی و يا پشتيبانی نادرست در آنها وجود دارد ، دستورات متناسب با هر نوع مرورگر خاص را در اسکريپت تعيين کرده و با استفاده از دستورات شرطی و يا دستور Switch ، پس از تشخيص نوع مرورگر و ورژن آن ، دستورات مرتبط با آن نوع مرورگر خاص اجرا شود . در اين حالت ، سازگاری برنامه با انواع دستورات اسکريپتی تضمين می شود .
خاصيت appName و appVersion شی Navigator ، به ترتيب نام و ورژن مرورگر مورد استفاده را مشخص می کنند . در بخش زير خواص مهم شی Navigator را نشان داده ایم .


خواص مهم شی navigator :

در ليست زير خواص مهم و پر کاربرد شی Navigator قرار دارد . برای دريافت اطلاعات بيشتر و مثال های عملی بر روی نام آنها کليک کنيد :

نام خاصيت شرح
appCodeName اين خاصيت نام تعيين شده ويژه ( اسم رمز ) مربوط به نسخه مرورگر مورد استفاده را بر می گرداند . مثال : مثلا نام ويژه نسخه Mozilla ، IE7 است .
appName اين خاصيت نام کامل مرورگر مورد استفاده را بر می گرداند .
appVersion اين خاصيت پلتفرم و ورژن مرورگر مورد استفاده را بر می گرداند .
browserLanguage اين خاصيت زبان مرورگر مورد استفاده را بر می گرداند .
cookieEnabled اين خاصيت يک مقدار Boolen را بر می گرداند ، که مشخص می کند آیا مرورگر مورد استفاده از قابليت cookie پشتيانی می کند ، يا خير .
cpuClass اين خاصيت کلاس CPU مورد استفاده در کامپيوتر کاربر استفاده کننده از مرورگر را بر می گرداند .
onLine اين خاصيت يک مقدار Boolen را بر می گرداند ، که مشخص می کند آیا مرورگر در حالت OnLine است يا خير .
platform اين خاصيت پلتفرم سيستم عامل کامپيوتر کاربر استفاده کننده از مرورگر را بر می گرداند .
SystemLanguage اين خاصيت زبان سيستم عامل کامپيوتر کاربر استفاده کننده از مرورگر را بر می گرداند .


راجع این مطلب سوال یا اشکالی دارید ؟! آن را در انجمن سایت مطرح نمایید ...         >>>>>  ورود به انجمن تخصصی


نظر خودتان درباره این صفحه را با ما در میان بگذارید :

آیا مطالب این صفحه برای شما مناسب و مفید بود ه است :

نام :                 
آدرس Email :    
 
نظر شما :  
 
سوال امنیتی : پایتخت ایران ؟