مقدمه آموزش ويژوال بيسيک

معرفی نوار ابزار Toolbax :

از طريق اين نوار ابزار می توان انواع کنترل های ويژوال بيسيک را به فرم خود اضافه کرد . در حالت استاندارد ، فقط تعدادی از کنترل های پر کاربرد VB در اين نوار ابزار ديده می شود . شما می توانيد ساير کنترل های ديگر را به اين نوار ابزار اضافه کرده و يا آنها را در گروه های مختلف دسته بندی کنيد .
در دستور زير تصوير کامل نوار ابزار Toolbox را مشاهده می کنيد . برای دريافت اطلاعات راجع به کنترل های مختلف موجود در اين نوار ابزار بر روی آيکون آن کنترل در Toolbox کليک کنيد :

نوار ابزار Toolbax

Toolbox تصوير شماره 2 - نوار ابزار

معرفی کنترل های استاندارد موجود در Toolbax :

به طور استاندارد و پيش فرض کنترل های زير در نوار ابزار Toolbax قرار دارند . اين کنترل ها مهم ترين و پر استفاده ترين کتنرل های VB هشتند . در جدول زير به معرفی مقدماتی آنها می پردازيم . برای دريافت اطلاعات کاملتر راجع به هر کدام بر روی نام آن کليک کنيد :

کنترل های استاندارد نوار ابزار Toolbox
نام کنترل آيکون شرح
PictureBox Visual Basic PictureBox از اين کنترل برای قرار دادن يک تصوير يا عکس بر روی فرم استفاده می شود .
Label Visual Basic Label از اين کنترل برای قرار دادن نوشته ها و عنوان های مورد نظر بر روی فرم استفاده می شود .
TextBox Visual Basic TextBox از اين کنترل برای دريافت ورودی از کاربر و يا نمايش متن در خروجی استفاده می شود .
Frame Visual Basic Frame اين کنترل به درونی خود يک قاب با امکان قرار دادن يک عنوان برای آن استفاده می شود .
CommandButton Visual Basic CommandButton از اين کنترل برای ايجاد دکمه فرمان با قابليت کليک کردن بر روی آن ، استفاده می شود
CheckBox Visual Basic CheckBox از اين کنترل برای ايجاد يک گزينه انتخابی با قابليت انتخاب يا عدم انتخاب استفاده می شود .
OptionButton Visual Basic OptionButton از اين کنترل برای ايجاد دکمه های انتخابی گروهی مرتبط به هم استفاده می شود .
ComboBox Visual Basic ComboBox از اين کنترل برای ايجاد ليست های کشويي با مقادير و آيتم های از پيش تعيين شده و با قابليت انتخاب گزينه مورد نظر از ليست ، استفاده می شود .
ListBox Visual Basic ListBox از اين کنترل برای نمايش چندين آيتم مختلف در يک ليست و با قابليت انتخاب يک يا چند گزينه مورد نطر از ليست استفاده می شود .
HScrollBar Visual Basic HScrollBar از اين کنترل برای ايجاد يک نوار پيمايش افقی استفاده می شود .
VScrollBar Visual Basic VScrollBar از اين کنترل برای ايجاد يک نوار پيمايش عمودی استفاده می شود .
Timer Visual Basic Timer از اين کنترل برای قرار دادن يک تايمر ( زمان سنج ) بر روی فرم ، و تعيين بازه زمانی برای اجرای دستورات خاص استفاده می شود .
DriveListBox Visual Basic DriveListBox از اين کنترل برای مشاهده ليست درايورهای موجود در کامپيوتر با قابليت انتخاب آنها استفاده می شود .
DirListBox Visual Basic DirListBox از اين کنترل برای مشاهده و انتخاب پوشه ها و مسيرهای موجود در يک درايو ويندوز که قبلا توسط يک کنترل مرتبط DriveListBox انتخاب شده است ، استفاده می شود .
FileListBox Visual Basic FileListBox از اين کنترل برای مشاهده و انتخاب فايل های موجود در يک پوشه که قبلا توسط يک کنترل مرتبط DirListBox انتخاب شده است ، استفاده می شود .
Shape Visual Basic Shape از اين کنترل برای ترسيم انواع اشکال هندسل از قبيل مربع ، مستطيل ، دايره و ... استفاده می شود .
Line Visual Basic Line از اين کنترل برای ترسيم خطوط ساده بر روی فرم استفاده می شود .
ِData Visual Data از اين کنترل برای اتصال و برقراری ارتباط با بانک های اطلاعاتی و حرکت در درون رکوردهای آن استفاده می شود .


امکانات و نحوه کار کردن با نوار ابزار Toolbox

1 ) قرار دادن يک کنترل بر روی فرم :

کنترل های ويژوال بيسيک برای کارکرد و برنامه نويسی ابتدا بايد بر روی يک فرم قرار بگيرند و برای قرار دادن يک کنترل بر روی فرم ، کافی است بر روی آيکون آن کنترل در Toolbox ، دابل کليک کرده و يا با ابتدا کنترل مورد نظر را در نوار ابزار انتخاب کرده و سپس با عمل Drog & Drop بر روی فرم ، يک نمونه جديد از کنترل را بر روی فرم ايجاد کنيد . برنامه به طور اتوماتيک ، نام کنترل را تعيين می کند .


2 ) اضافه کردن کتنرل های جديد به Toolbox :

همانطور که در قسمت قبل اشاره کرديم ، فقط تعدادی از کنترل های مهم Viusal Basic ، به طور پيش فرض در نوار ابزار Toolbox قرار دارند ، در حالی که VB دارای تعداد زيادی کنترل کاربردی ديگر است که در اين نوار ابزار نمايش داده نشده اند و کاربر می تواند به دلخواه ، کنترل های مورد نياز را نيز به نوار ابزار اضافه کند . برای اضافه کردن يک کنترل جديد به Toolbox ، بر روی نوار ابزار کليک راست کرده و از منوی باز شده ، گزينه components را انتخاب کنيد . پنجره جديدی ( تصوير شماره 2 ) به نام components باز می شود ، که در سمت چپ آن انواع کنترل های قابل استفاده در Visual Basic در 3 لبه ' Controls ' , ' Designers ' و ' Insertable Objects ' قرار دارند . برای اضافه کردن هر کنترل ، بايستی ابتدا مربع کنار نام آن کنترل را علامت زده و سپس بر روی دکمه Apply يا Ok کلیک کنيد . برنامه به طور خودکار آيکون کنترل را بر روی نوار ابزار قرار داده و از آن به بعد کنترل قابل استفاده خواهد بود . قابل ذکر است که کنترل هايي که مربع آنها علامت خورده ، قبلا در نوار ابزار قرار گرفته اند .
همچنين برای حذف يک کنترل اضافه شده ، بايد در همان ليست های ذکر شده ، علامت مربع کنار نام کنترل مورد نظر را برداشته و مجدد دکمه Apply يا Ok را فشار دهيم .
به علاوه می توان از طريق دکمه فرمان Browse در پنجره Components ، به جستجوی ساير کنترل هايی ديگر را که ممکن است در منابع ديگر ( مثلا هارد يا CD ) قرار داشته باشند پرداخته و آنها را در صورت سازگاری با نرم افزار ,ويژوال بيسيک ، به برنامه اضافه کرد .

پنجره Commponents در ويژوال بيسيک

Components تصوير شماره 3 - پنجره


3 ) دسته بندی کنترل ها در گروه های مختلف :

شما می توانيد کنترل های موجود در Toolbox را بر حسب نوع و يا کاربرد آنها به دلخواه در گروه های مختلفی دسته بندی کنيد . هر گروه با يک لبه ( Tab ) که به صورت يک نام در درون يک مستطيل است ، مشخص می شود . در حالت استاندارد ، کنترل ها فقط در لبه General قرار دارند ، با اضافه کردن لبه های جديد و قرار دادن کنترل ها در آنها ، می توانيد با کليک بر روی مربع هر لبه فقط به کنترل های آن گروه دسترسی داشته باشيد .
برای ايجاد يک لبه جديد ، بر روی نوار ابزار کليک سمت راست کرده و از منوی ظاهر شده ، گزينه Add Tab را انتخاب کنيد . کادری باز می شود که نام لبه جديد را از شما می خواهد ، با وارد کردن نام مورد نظر و زدن کليد Ok ، لبه جديد به Toolbox اضافه می شود . سپس شما می توانيد به روش توضيح داده شده در قبل ، کنترل های مورد نظر را به لبه ها اضافه کنيد .

در تصوير زير ، Tab استاندارد General که به صورت پيش فرض در نوار ابزار قرار دارد ، را به همراه 2 Tab جديد اضافه شده مشاهده می کنيد :

مفهوم Tab در Visual Basic

تصوير شماره 4 - مفهوم لبه در نوار ابزار ويژوال بيسيک

* حذف يک لبه ايجاد شده : برای حذف يک لبه ايجاد شده ، ابتدا بر روی مستطيل نام آن لبه کليک رایت کرده و سپس از منوی باز شده ، گزينه Delete Tab را انتخاب کنيد .
تغيير نام يک لبه : برای تغيير نام يک لبه ، ، بر روی مستطيل نام آن ، کليک راست کرده و از منوی باز شده ، گزينه Rename Tab را انتخاب کنيد .
* تغيير مکان قرارگيری يک لبه : برای تغيير مکان يک لبه ، بر روی نام لبه کليک سمت راست کرده و از منوی ظاهر شده گزينه Move Up را برای يک پله بالا بردن لبه ، نسبت به لبه های ديگر و گزينه Move Down را برای يک پله پايين آوردن آن استفاده کنيد .