مقدمه آموزش مدل DOM

مقدمه و معرفی مدل DOM :

مدل DOM ، مخفف عبارت Document Object Model است .
DOM يک شيوه يا مدل استاندارد ، برای دسترسی به کليه عناصر درون يک سند HTML را ارائه می دهد .
قبل از مطالعه اين بخش ، شما بايد به طور کامل با مباحث و زبان های برنامه نويسی زير آشنايي داشته باشيد . برای دريافت اطلاعات راجع به هر کدام ، بر روی نام آن کليک کنيد :

  1. HTML
  2. JavaScript

همانطور که در بخش HTML مطالعه کرديد ، به وسيله اين زبان شما می توانيد صفحات وب را با کليه عناصر و اجزای مورد نظر خود ايجاد نماييد . در واقع HTML زبان طراحی صفحات وب است .
سپس در بخش بعدی شما با روش قالب دهی صفحات وب يا CSS آشنا شديد . به وسيله اين روش می توان کليه اجزای ايجاد شده در زبان HTML را دسته بندی و قالب دهی کرده و خواص مورد نظر خود را به آنها اعمال نمود .
همچنين در بخش آموزش جاوا اسکريپت ، با يکی از زبان های برنامه نويسی صفحات وب آشنا شديد . JavaScript به ما يک ابزار ساده برای طراحی و اجرای برنامه های مورد نظر خود در صفحات وب را ارائه می دهد . به وسيله زبان JavaScript ، شما می توانيد يک صفحه HTML را به همراه کليه عناصر درون آن را تغيير داده و يا اضافه و حذف نماييد .
در هنگام کار با جاوا اسکريپت ، برای تغيير هر چيزی بر روی صفحه ، برنامه نياز دارد تا به آن عنصر خاص دسترسی داشته باشد . برای مثال ما می خواهيم اندازه قلم يک پاراگراف را در صفحه تغيير دهيم ، در حالی که در درون صفحه پاراگراف های زياد ديگری نيز وجود دارند که بايد بدون تغيير باقی بمانند . در اين هنگام ما ابتدا بايد به پاراگراف مورد نظر دسترسی داشته و سپس آن را تغيير دهيم . اين امکان دسترسی به عناصر در يک صفحه HTML ، به همراه تمام متدهای آن برای تغيير ، حذف و اضافه کردن عناصر به وسيله مدل DOM فراهم شده است .

در واقع مدل DOM ، عبارتست از يک روش استاندارد برای دستيابی به عناصر مورد نظر بر روی يک صفحه HTML .


مفهوم و نحوه عملکرد مدل DOM :

مدل DOM برای دسترستی به اشيا و عناصر موجود در يک صفحه HTML ، از يک درخت سلسله مراتبی استفاده می کند . اين درخت از شی Window به عنوان عنصر مادر يک صفحه HTML شروع شده و به ترتيب به عناصر رده پايين تر ادامه مي يابد، تا به پايين ترين رده عناصر يعنی متن و نوشته برسد . شکل 1 يک نمای کلی را از درخت سلسله مراتب در مدل DOM را نشان می دهد :

نمای کلی مدل سلسله مراتبی DOM

نمای کلی مدل سلسله مراتبی - DOM تصوير 1

در اين مدل شی Window به عنوان شی اصلی و مادر يک سند HTML محسوب می شود . اين شی دارای 3 زير شاخه يا فرزند اصلی ، به نام های document , history و location است .
شی document شامل محتوی اصلی يک صفحه HTML بوده و در برگيرنده کليه عناصر از قبل متن ، نوشته و ... که به وسيله تگ های HTML ايجاد شده اند ، می باشد . اين شی دارای 2 زير شاخه اصلی به نام head و body است . اين دو شی نيز به نوبه خود دارای زير شاخه های ديگر هستند .
شی location در برگيرنده اطلاعات کلی درباره URL يا آدرس اينترتی صفحه می باشد .
شی history نيز شامل آرايه ای از صفحات و URL هايي است که کاربر توسط مرورگر از هنگام بازشدن آن مرور کرده است ، می باشد .راجع این مطلب سوال یا اشکالی دارید ؟! آن را در انجمن سایت مطرح نمایید ...         >>>>>  ورود به انجمن تخصصی


نطر خودتان درباره این صفحه را با ما در میان بگذارید و از ما حمایت کنید :

آیا مطالب این صفحه برای شما مناسب و مفید بود ه است :

نام :                 
آدرس Email :    
 
نظر شما :