آموزش Web Service > مقدمه آموزش Web Service > Web Service چیست ؟

Web Service چیست ؟

فرض کنید شما یک وب سایت دارید که اطلاعاتی در مورد آخرین اخبار استان خود را به صورت روز به روز در آن قرار می دهید ، چند سایت یا سازمان از شما می خواهند که این اطلاعات را به صورت Online در اختیار آنها نیز بگذارید چه باید کرد؟راه حل این است که منبع اطلاعات را به نحوی در اختیار آنها قراردهید ، اما چگونه ؟ فرض کنید اطلاعات شما در یک بانک SQL Server ذخیره شده باشد آیا می خواهید کلمه عبور بانک را در اختیار آنها قرار دهید یا به تعداد آنها کاربر تعریف کنید و حقوق آنها را در بانک اطلاعاتی جدا گانه تعریف کنید ، البته این یک راه حل می باشد و به دلایل زیادی منطقی نیست چون هم امنیت بانک اطلاعاتی خود را به خطر انداخته اید و هم برای هر سایت جدید با ید یکسری کارها به صورت دستی انجام دهید و . . . . بهترین راه حل این است که آن اطلاعاتی که مایلید در اختیار دیگران قرار دهید را توسط یک ابزار در وب سایت خود به اشتراک بگذارید و همه کسانی که مایل به استفاده از آن می باشند اطلاعات را به صورت Online در اختیار بگیرند بدین طریق نه امنیت بانک اطلاعاتی شما به خطر می افتد و نه نیاز به کار دستی برای هر سایت به صورت جداگانه دارید.

 با این مقدمه مطمئنا با مفهوم Web Services آشنا شدید به طور کلی Web Service ها کتابخانه ای از توابع مشترک تحت وبی هستند که همه یا برخی افراد (بسته به سیاست شما) قادر به استفاده از این توابع می باشند .

برای کار با Web Service چه چیزهایی را باید بدانید ؟

Web Services می توانند برنامه ها و صفحات شما را به نرم افزارهای تحت وب ، قابل اشتراک و جابه جایی و با امکان استفاده سایرین تبدیل کنند .
قبل از اینکه بخواهید کار با Web Service ها را شروع نمایید ، باید دانش کافی راجع به زبان های زیر را داشته باشید :

اگر با این زبان های آشنا نیستید ، به بخش آموزشی آنها در همین سایت مراجعه نمایید .

ویژگی های مهم Web Service :

  • وب سرویس ها برای ارتباط و ارسال اطلاعات از پروتکل های رایج مثل HTTP استفاده می کنند .
  • وب سرویس ها خود تعریف و خود ساخته هستند ( به عبارت دیگر مستقل اند ) .
  • وب سرویس ها می توانند توسط سایر نرم افزارها و پلتفرم های دیگر مورد استفاده قرار بگیرند .
  • زبان XML ، پایه ساخت و توسعه وب سرویس ها است .

Web Service چگونه کار می کنند ؟

Web Service بر مبنای دو پلتفرم XML و HTTP کار می کنند .
Web Service توسط زبان XML ساخته شده و به وسیله پروتکل HTTP بر روی اینترنت منتقل می شوند .
XML زبانی را در اختیار ما قرار داده ، که می تواند به راحتی بین پلتفرم ها و زبان های مختلف برنامه نویسی جابه جا شده و اطلاعات را بدون اشکال منتقل کند . در واقع XML ، زبان مشترک تمام Web Service ها است .
HTTP هم که مهمترین و پرکاربردترین پروتکل ( مجموعه قوانین و مقررات ) اینترنتی است ، که برای انتقال دیتا از آن استفاده می شود .
مهمترین المنت های Web Service ها ، عبارتند از :

  • ( SOAP ( Simple Object Access Protocol
  • ( UDDI  ( Universal Description, Discovery and Integration
  • ( WSDL ( Web Services Description Language

در بخش های بعدی به تشریح و آموزش المنت های فوق خواهیم پرداخت .راجع این مطلب سوال یا اشکالی دارید ؟! آن را در انجمن سایت مطرح نمایید ...         >>>>>  ورود به انجمن تخصصی


نطر خودتان درباره این صفحه را با ما در میان بگذارید :

آیا مطالب این صفحه برای شما مناسب و مفید بود ه است :

نام :                 
آدرس Email :    
 
نظر شما :