آموزش Bootstrap > مقدمه آموزش Bootstrap
Bootstrap چیست و چه کاربردی دارد ؟

Bootstrap چیست و چه کاربردی دارد ؟

Bootstrap در حال حاضر ، محبوب ترین و پیشرو ترین چهارچوب کاری بر مبنای HTML ، CSS و جاوا اسکریپت برای طراحی صفحات وب واکنش گرا مخصوصا جهت موبایل ها و دستگاه های قابل حمل مثل تبلت است .

اما سوال این است که طراحی وب واکنش گرا چیست ؟

طراحی وب واکنش گرا به نوعی طراحی وب می گویند که ساختار و نحوه نمایش خود را بر حسب اندازه و جهت قرار گیری دستگاه نمایش دهنده آنها ( مثلا موبایل یا تبلت ) تغییر داده و متناسب می کنند .
در این نوع طراحی ، صفحات وب به صورت اتوماتیک خود را تغییر داده تا بهترین حالت نمایش را بر روی انواع مختلف دستگاه ها ، داشته باشند .
برای مثال اگر صفحه دارای چندین جدول یا تصویر باشد ، در یک کامپیوتر رومیزی همه آنها را در کنار هم نشان داده و فصای کافی وجود دارد . اما در یک صفحه موبایل که اندازه بسیار کوچکتری دارد ، هر جدول یا عکس را به صورت تکی نمایش داده و برای مشاهده سایر محتویات بایستی صفحه را اسکرول نمایید .
در واقع Bootstrap به جای اینکه محتویات یک صفحه را به حدی کوچک و غیر قابل خواندن یا دیدن کرده تا در یک صفحه موبایل جا گرفته ونمایش داده شوند ، صفحه را به بخش های مختلف تقسیم نموده و سپس هر بخش را به صورت تکی و با اندازه متناسب با صفحه نمایش می دهد .

مهمترین ویژگی های Bootstrap عبارتند از :

  • Bootstrap یک چهار چوب کاری رایگان و اپن سورس برای طراحی سریع و آسان صفحات وب می باشد .
  • Bootstrap شامل تمپلیت های آماده ای از HTML ، CSS برای نمایش متون ، دکمه ها ، فرم ها ، جداول ، سیستم مسیر دهی سایت ، تصاویر و ... می باشد . این چهارچوب همچنین شامل Plu-in های آماده ای از زبان جاوا اسکریپت نیز می باشد .
  • Bootstrap به سادگی این امکان را برایتان فراهم نموده تا طراحی وب واکنش گرا را انجام دهید .

آشنایی با تاریخچه Bootstrap :

Bootstrap توسط Mark Otto و Jacob Thornton در توتیتر پی ریزی شده و نهایتا در Agust 2011 به عنوان یک پروژه اپن سورس توسط توسعه دهنده GitHub به دنیای وب معرفی گردید .

چرا از Bootstrap استفاده کنیم ؟

  • استفاده آسان و راحت : هر طراح وب ، هر چند مبتدی که آشنایی کافی با HTML و CSS داشته باشد ، می تواند به راحتی با Bootstrap طراحی وب را به صورت واکنش گرا انجام دهد .
  • ویژگی های واکنش گرا : ویژگی های واکنش گرای Bootstrap باعث می شود تا بتوان برای هر نوع صفحه نمایش مثل لپ تاپ ، تبلت و یا موبایل طراحی صفحات وب انجام داد .
  • طراحی وب اختصاصی جهت موبایل : در Bootstrap 3 ، طراحی واکنش گرا برای دستگاه های موبایل به عنوان یک بخش اساسی مورد توجه قرار گرفته است .
  • سازگاری با انواع مرورگر ها : Bootstrap تقریبا با تمامی مرورگرهای مطرح مثل کروم ، فایر فاکس ، IE و ... سازگاری کامل دارد .

چگونه به Bootstrap دسترسی داشته باشیم ؟

دو راه کلی برای استفاده از Bootstrap وجود دارد :

  • دانلود Bootstrap از سایت getbootstrap.com و سپس قرار دادن آن بر روی هاست سرور خود .
  • دریافت Bootstrap به صورت آنلاین از یک توزیع کننده تخت وب آن ( CDN ) .

نحوه دانلود Bootstrap :

1 . دانلود فایل های Bootstrap : برای دانلود کتابخانه و سایر فایل های Bootstrap و قرار دادن آنها بر روی هاست سایت تان می توانید به آدرس getbootstrap.com رفته و مراحل نصب را دنبال کنید ( در یک بخش جدا ، به آموزش این کار خواهیم پرداخت ) .
2 . استفاده از یک توزیع کننده آنلاین ( CDN ) : اگر نمی خواهید Bootstrap را دانلود کرده و آن را بر روی هاست سایت خود قرار دهید ، می توانید از یک توزیع کننده آنلاین ( CDN ) استفاده کنید .
MaxCDN یک توزیع کننده آنلاین معتبر برای Bootstrap بوده که به طور کامل از تمامی خواص و کلاس های CSS ، HTML و جاوا اسکریپت آن پشتیبانی می کند . برای این منظور بایستی کدهای زیر را در قسمت <head> صفحه خود قرار دهید :

کد <!-- Latest compiled and minified CSS -->
     <link rel="stylesheet" href="http://maxcdn.bootstrapcdn.com/bootstrap/3.3.4/css/bootstrap.min.css">
 <!-- jQuery library -->
     <script src="https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/1.11.1/jquery.min.js"></script>
<!-- Latest compiled JavaScript -->
      <script src="http://maxcdn.bootstrapcdn.com/bootstrap/3.3.4/js/bootstrap.min.js"></script>

یک مزیت استفاده از CDN برای Bootstrap : بسیاری از کاربرانی که سایت شما را مشاهده می کنند ، قبلا از یک CDN آنلاین مثل MaxCDN فایل های Bootstrap را دانلود کرده و بنابراین هنگام درخواست یک صفحه جدید ، اطلاعات را از حافظه Cashe دریافت کرده که باعث افزایش سرعت لود صفحه خواهد شد .راجع این مطلب سوال یا اشکالی دارید ؟! آن را در انجمن سایت مطرح نمایید ...         >>>>>  ورود به انجمن تخصصی


نطر خودتان درباره این صفحه را با ما در میان گذاشته و در صورت تمایل از Developer1 حمایت نمایید :

آیا مطالب این صفحه برای شما مناسب و مفید بوده است :

نام :                 
آدرس Email :    
 
نظر شما :  
 
سوال امنیتی : پایتخت ایران ؟      
حمایت از سایت Developer1