آموزش ADO.NET > مقدمه و معرفی ADO.NET > مرور کلی بر تکنولوژی ADO.Net

معرفی اجمالی بر تکنولوژی ADO.Net :

ADO.Net امکان دسترسی به منابع داده ای مختلف مثل پایگاه داده SQL Server ، فایل XML ، پایگاه های ODBC و ... را فراهم می سازد . ADO.Net دسترسی به داده و دستکاری داده را از هم جدا نموده است ، که هرکدام را به تنهایی می توانید به کار برده یا باهم استفاده نمایید . ADO.Net شامل فراهم کننده های داده ( NET FrameWork Providers. ) برای اتصال به منابع داده ای ، اجرای دستورات و بازگرداندن نتایج به درخواست کننده می باشد .
نتایج حاصل از دستورات اجرا شده ADO.Net در یک شی ADO.Net DataSet برای ارسال به کاربر یا یک واسط برنامه ای قرار می گیرد . همچنین از یک شی DataSet بصورت مستقل از هرگونه فراهم کننده دارای NET. ، می توان برای مدیریت داده استفاده نمود . کلاس های ADO.Net در مرجع System.Data.dll و کلاس های مرتبط برای کار با XML در مرجع System.Xml.dll قرار دارند .

آشنایی با ساختار ADO.Net :

2 جزء (Components ) اصلی ADO.Net برای دسترسی و کار با داده ها عبارتند از :

 • فراهم کننده های داده ای NET. یا ( NET Framework Data Providers. ) .
 • شی DataSet .

1 ) فراهم کننده های داده ای NET. یا ( NET Framework Data Providers. ) :

فراهم کننده های داده ای  NET. ، اجزایی هستند که بصورت خاص برای دستکاری و نقل و انتقال و خواندن اطلاعات طراحی شده اند . این فراهم کننده ها عبارتند از :

 • شی Connection : شرایط و امکانات لازم برای اتصال به منبع داده ای را فراهم می کند .
 • شی Command : این شی امکان دسترسی به دستورات لازم برای دریافت ، ویرایش ، درج اطلاعات و ... و همچنین اجرای توابع ( SQL ( Stored Procedure  و ارسال پارامترها را فراهم می کند .
 • DataReader : یک شی کامل برای خواندن حجم گسترده ای از اطلاعات از منابع داده ای مختلف .
 • DataAdapter : در نهایت این شی نیز یک پل رابط بین شی DataSet و منبع داده ای می باشد .
  شی DataAdapter از شی Command برای اجرای دستورات مختلف SQL برای دو هدف استفاده می کند :
  1. دریافت اطلاعات مورد نظر از پایگاه داده و ریختن آنها در شی DataSet .
  2. دریافت تغییراتی که در اطلاعات شی DataSet رخ داده و اعمال و بروز رسانی آنها در منبع داده ای .

2 ) شی DataSet :

این شی به طور اختصاصی برای دسترسی به داده ، مستقل از هر کنترل یا ابزار داده ای دیگر طراحی شده است . این شی می تواند با انواع اشیای داده ای مثل فایل های XML یا پایگاه های داده SQL کار کند . شی DataSet از یک یا چندین شی DataTable تشکیل می شود . شی DataTable خود دارای یک یا چند ردیف ( رکورد )  یا (rows) و ستون ( فیلد ) یا ( columns ) از داده ها و همچنین کلید اصلی ، کلید فرعی ، اطلاعات رابطه ای و ... می شود .
برای دریافت اطلاعات بیشتر به بخش آموزش اشیای DataSet ، DataTables و ... بروید . دیاگرام زیر ، ارتباط کلی بین یک فراهم کننده داده ای .Net و شی DataSet را مشخص می کند :

دیاگرام تشریح کننده شی DataSet

از DataSet یا DataReader در چه مواقعی استفاده کنیم ؟

هنگامی که می خواهید برای نوشتن کد برنامه خود شی DataSet یاDataReader را انتخاب نمایید ، به موارد زیر توجه داشته باشید . از شی DataSet در موارد زیر استفاده می شود :

 • 1) ذخیره اطلاعات در حافظه موقت برای دسترسی سریع و دستکاری و تغییر آنها . اگر فقط می خواهید اطلاعاتی را از منبع داده ای دریافت کرده و بخوانید شی DataReader بهتر است .
 • 2) انتقال داده بین اجزای داده ای دور از هم و یا مثلا وب سرویس های XML .
 • 3) ارتباط فعال و پویا با داده ها . برای اتصال اطلاعات به یک شی فرم ویندوز .
 • 4) اعمال تغییر و دستکاری بر روی داده ها ، بدون اینکه نیاز باشد اتصال به پایگاه داده در آن لحظه داده باز باشد ( در این حالت کاربران دیگر می توانند به پایگاه داده متصل شوند ) به عبارت دیگر دستکاری داده ها بصورت آفلاین .

اگر شما به قابلیت های کاربردی شی DataSet در برنامه خود نیاز ندارید ، می توانید با استفاده از شی DataReader اطلاعات مورد نیاز خود را بصورت سریع و یکطرفه ( read only ) از منبع داده ای دریافت نمایید .راجع این مطلب سوال یا اشکالی دارید ؟! آن را در انجمن سایت مطرح نمایید ...         >>>>>  ورود به انجمن تخصصی


نطر خودتان درباره این صفحه را با ما در میان گذاشته و در صورت تمایل از Developer1 حمایت نمایید :

آیا مطالب این صفحه برای شما مناسب و مفید بوده است :

نام :                 
آدرس Email :    
 
نظر شما :  
 
سوال امنیتی : پایتخت ایران ؟